Creative studio
Kontakt

3 tipy ako založiť firmu, keď si freelancer

  • 21. marca 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
Ako založiť firmu - 3 typy, keď si freelancer- h24STUDIO

Dnešná doba ponúka mnoho možností ako si začať firmu. Freelanceri si dokonca môžu zo svojej expertízy urobiť doslova zlatú baňu.

Už dávno nie je pravdou, že firmu nemôže začať hocikto. Mnoho freelancerov je v tom, čo robia, špička. Tak prečo si nezaložiť vlastnú firmu a nebyť sám sebe pánom ešte viac? Samozrejme, tento proces nie je jednoduchý, ale je našou povinnosťou ti v tom pomôcť! Toto sú 3 veci, ktoré ti dajú nápovedu o tom, ako založiť firmu.

Ako založiť firmu a budovanie obsahového plánu

Viem, obsah sa stáva akýmsi kľúčovým slovom tohto blogu. No všetci vieme, akú má moc a, očividne, o silu neprichádza ani pri budovaní firmy.  Ako prvé si určite rozumne zorganizujte vaše minulé pracovné skúsenosti, či zo zamestnania alebo ako freelancer. Nezabúdajte určite na klientské referencie, ktoré sme podrobne rozobrali v sérii článkov o zákazníckej konverzii. Všetko, čo spadá pod vašu špecializáciu a ste o tom perfektne informovaní, je nutné spomenúť.
Nutnosťou je určite nevynechať vaše portfólio, rôzne videá (ak máte k dipozícií). Do popredia sa neskôr dostávajú jednotlivé kontrakty, biznis plán, ktorý zaberie mnoho času, ale aj cenová stratégia a rozpočet. Všetko spomenuté spadá pod detailný obsahový plán.
Zo začiatku je landing page fajn, no neskôr treba presedlať na kvalitnú web stránku s informáciami o vás, bio vašej firmy, služby, FAQ, celkový proces akým pracujete atď. Dôležité je taktiež spomenúť opis produktu, či služby, ktorú ponúkate. Treba opäť spomenúť proces, akým všetko prebieha a nevynechať benefity.
No a v neposlednom rade si treba rozvrhnúť fungovanie vášho blogu. Najťažšie je začať, no ak dobre poznáte svojich zákazníkov a viete, čo robíte, vaši návštevnící to ocenia.

Pátrajte po zákazníkoch

Mnoho mladých, začínajúcich podnikateľov je veľmi nadšených z toho, že majú možnosť podnikať. Majú nápad, sú aktívny, produkt či službu vytvoria a vypustia von s cieľom zisku. Čo nato trh? Absolútne ho to nezaujíma. Kľúčom k úspechu je totižto poznať svoju cieľovú skupinu lepšie ako svoje topánky.
Kde sa nachádza moja cieľova skupina? Aký žargón používa? Kde najradšej nakupuje? Kde sa zhlukuje? Ako reaguje na ponuku? Toto sú len základné otázky, ktoré by vám mali objasniť, prečo by vám vedomosti o svojej cieľovke nemali uniknúť.
Nezabúdajte, že k vám zákazníci neprídu, to vy musíte spraviť krok vpred a získať si ich svojou aktivitou.

Kam patríte?

V neposlednom rade si treba objasniť otázku na akom trhu sa nachádzate? Aká je vaša špecializácia?
Na oko jednoduchá otázka s komplikovanou odpoveďou. Všeobecným riešením však je nahliadnutie na riešenie problému, ktoré ponúka vaša služba/produkt a od tohto riešnie odvodiť svoju lokalizáciu na trh. Trh má taktiež rozličné špecifické segmenty nazývajúce sa „niche”. V tomto prípade netreba nič nechať na náhodu, keďže mnoho mladých firiem a startupov stroskotá na katastrofálnom umiestnený na trhu.
A to len preto, lebo vo svojom biznise nemali jasno.