Creative studio
Kontakt

Ako vyťažiť maximum z Google Analytics? (časť. 3)

  • 11. septembra 2016
  • Martin Vasiľ - brand director
AB Testovanie

Tratí článok zo série Google Analytics. Tentokrát sa diskutuje o pohybe zákazníkov a užívateľov ako aj nutnosti A/B testovania.

Za nami máme prvé dve plnohodnotné časti na tému Google Analytics. Povedali sme si už o viacerých funkciách, ktoré vám napomôžu priblížiť vaše marketingové snahy správaniu vašich zákazníkov. A nielen zákazníkov ako ucelenú skupinu, ale jednotlivých zákazníkov, ktorí si vyžadujú špecifický prístup na základe spoločných atribútov. Dnešný článok sa nebude vymykať tradícií a bude plný funkcií vymykajúcich sa práve svojou praktickosťou  a funkcionalitou. Predstavujeme Navigation Summary a AB Testovanie.
 

Kde sa vaši zákazníci pohybujú?

Je to akýmsi pravidlom, že v každom článku na tému Google Analytics, spomeniem optimalizáciu. Článok, ktorý práve teraz čítate nebude výnimkou. Hlavne vďaka funkcii, ktorá sa nazýva Navigation Summary. Táto funkcia je perfektnou voľbou pre stránky, ktoré potrebujú informácie o pohybe svojich užívateľov na stránke samotnej. Nástroj odkryje zaujímavé zistenia o tom, kam klikajú vaši návštevníci po načítaní stránky, ktoré články, či videá obľubujú najviac a koľko času strávia prezeraním si obsahu, či nakupovaním. Výsledky potom môžu viesť buď k spokojnosti, alebo k premiestneniu niektorých funkcií stránky tak, aby zákazníci začali smerovať svoj pohyb tak, ako si to želá majiteľ stránky.
Táto funkcia má mnoho spoločného so zákazníckym „lievikom”, ktorý sme si spomenuli v druhej časti. Ide práve o veľmi sofistikované rozmiestnenie funkcií na stránke, ktoré hrá dôležitú úlohu v tom, ako jednoducho zákazník prechádza spomenutým lievikom. Čím intuitívnejší a jednoduchší lievik je, tým viac návštevníkov sa mení v platiacich a stálych zákazníkov. Naopak, čím viac informácií tento proces od zákazníka vyžaduje, tým je vyššia šanca, že zákazník tento proces úspešne nedokončí a firma príde o možný zisk.
Ilustračný obrázok ukazuje, aké jednoduché je zistiť pohyb zákazníka na stránke. Najdôležitejšie si je však rozumne odvodiť, aký postup treba zvoliť pre budúcu optimalizáciu. To všetko na základe funkcie Navigation Summary.
362728-1HWWB21431065785
 

AB Testovanie

Vrámci tém ako sú zákaznícky lievik, či sledovanie manévrovania návštevníkov na stránke, som sa rozhodol vám v krátkosti predstaviť AB testovanie. Táto forma experimentovania s obsahom či rozličnými marketingovými kampaňami nesie často názov Split Testing. Mnoho firiem má totižto viacero alternatív, napríklad na zákaznícky lievik. Na zistenie toho, ktorý prinesie väčší profit, však tieto alternatívy neskúšajú rad za radom. Namiesto toho šetria čas veľmi rozumným spôsobom.
Jedna zákaznícka skupina s rovnakými preferenciami sa rozdelí na dve menšie. Každá táto skupina predstavuje jeden segment, pričom každý segment dostane inú alternatívu zákazníckeho lievika. Počas interakcie rozličných segmentov s inými formami lieviku sa tak dá rýchlo sledovať, ktorý z lievikov má pozitívnejší dopad. Tým pádom je nad slnko jasné, ktorý lievik by mal byť použitý na stránke samotnej. AB testovanie sa dá použiť hneď na niekoľko funkcií, ktoré ponúka Google Analytics. Nielenže toto experimentovanie šetrí čas a financie, ale dokáže s určitosťou preukázať, ktorá alternatíva prináša viac benefitov.

Čo čakať nabudúce?

V nasledujúcom článku si povieme o integrovaní AdWords a taktiež o tom, ako si rozumne prispôsobiť svoj panel. Ak máte skúsenosti s funkciami, ktoré sú v článkoch spomenuté, budeme radi, ak sa s nami o ne podelíte. A/B testovanie je určite zaujímavou témou na diskusiu, ktorá môže zmeniť pohľad majiteľov stránok na experimentáciu s rozličnými funkciami.