Creative studio
Kontakt

Aké kvality v sebe skrýva Material Design

  • 5. marca 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
Material Design - aké kvality v sebe skrýva - h24 STUDIO

Material design si svoje obľúbenosť bezochvejne drží. Má svoje kvality, ktoré sa mu jednoducho nedajú upriať a nie je ich málo.

Novembrové uvoľnenie Androiďáckeho Lollipop-u so sebou prinieslo veľmi zaujímavú novinku. Googlácky jazyk nazývaný aj Material Design sa prvýkrát dostal na verejnosť. Ako už názov napovedá, ide o jazyk, ktorý je zväčša obľúbený u dizajnérov a technologicky orientovaných ľudí. Aká bola ich reakcia? Zatiaľ zväčša pozitívna. A to dáva Google možnosť zjednotiť všetky svoje dizajnové produkty pod jednu strechu. Má však táto strecha pevné základy?

Ako to teda je?

Doposiaľ Material Design vynikal v očiach svojich užívateľov prevažne nádhernými a presnými vizuálnymi detailmi. Rozhrania sú trojdimenzionálnymi konštrukciami, pozostávajúce z vrstiev „fyzických” komponentov, ktoré prinášajú nový zážitok z práce s dizajnérskym jazykom. Vo všeobecnosti však platí, že nejde o jednotlivú intuitívnu prácu s Material Design. Ide o to, ako detaily výborne zapadajú do seba a vytvárajú zmysluplný zážitok.
Ani Rím nebol postavený za deň.
Napriek tomu, že spočiatku sa Material Design javí ako rýchlo a efektívne vytvorený produkt, nie je to tak. Za celou tvorbou sú totižto stovky hodín práce, ba priam niekoľko rokov štúdií. Na to, aby ste svoj brand mohli šperkovať, treba predsa len kvalitnú pomôcku.
Google si prešiel v rámci tvorby Material Design akousi evolúciou v rozmedzí 5 rokov, pričom počiatočný rok je 2011. Túto evolúciu započal redizajn Gmail-u. Neskôr prišli nové, vrstvované karty s ešte viac „whitespace-om” a nový dizajn typografickej hierarchie. Postupne počas rokov tieto dizajnové upgrady boli formalizované práve vďaka Material Design.

Kľúčom k úspechu je jednotnosť

Hovorí sa, že vždy je miesto na zlepšovanie. To platí aj v prípade tohto nástroja. Odozva, ktorá však stále neodznieva, len nakopáva ambície Google, k tomu aby Material Design neustále kryštalizovali. Treba si uvedomiť, že najpravdepodobnejšou úlohou Google je aktuálne zjednotenie rozličných funkcií. A to je naozaj zaťažkávajúce pri takej komplexnosti. Asi každý, kto pracoval so software-om, chápe, aké náročné môžu byť občas aj tie najmenšie zmeny. Komunita, ktorá sa sformovala okolo Material Design je však zhovievavá, a pokiaľ Google bude stabilne napredovať, dostane dostatok času na to, aby svoju úlohu splnil.