Ako by mali web dizajnéri komunikovať s klientmi?
Web dizajnéri to majú občas ťažké. Niekedy vlastným pričinením a niekedy nie. Hľadať vinníka nemá zmysel, keďže na jednej strane stojí klient a na druhej web dizajnér – obe tieto strany, by sa prirodzene mali snažiť tak, aby bol výsledok, čo najlepší.
Tým najväčším nepriateľom medzi web dizajnérmi a klientmi býva komunikačný šum. Tak to zvykne najčastejšie stroskotať. Takto sa tomu vyhnete.
Komunikujte rovnakým jazykom
Web dizajnéri si často myslia, že im klienti plne rozumejú. Zatiaľ čo klienti hovoria v metaforách, a nemajú takú predstavivosť ako web dizajnéri, na druhej strane nájdete expertov, ktorým žargón typu UX, UI, banner a iné nerobia problém.
Web dizajnéri, nesnažte sa vyznieť odborne, radšej sa prispôsobte reči klienta.
Základom je komunikovať tak, aby si obe strany plnohodnotne rozumeli. A ak aj príde k nedorozumeniu, je lepšie ho adresovať hneď a vyjasniť si úplne všetko – predídete tak strate času, energie a v najhoršom prípade dokonca peňazí.
Projektový manažment – robte ho, ak ide o väčší projekt
Pri práci web dizajnérov s klientmi existuje hneď niekoľko typov úloh. Všetky síce súvisia s web stránkou, no obe strany sa na ne môžu pozerať inak. Žiadny klient, ktorý si objednáva web stránku, ju nechce len preto, aby ju mal. Určite od nej očakáva aspoň minimálne výsledky, dokonca aj provizórna web stránka môže priniesť výsledky vo forme povedomia. Tieto a podobné výsledky, úlohy a ciele si musia web dizajnéri, alebo agentúry so svojimi klientmi prejsť pred začiatkom projektu a dávať na ne pozor aj priebežne.
Všetko majte na papieri a pravidelne informujte klienta
Vždy treba rátať s tým, že je každý klient iný a je aj inak vyťažený. Čo tým myslíme? Každý klient je iný – majte všetko na papieri, nie len ciele, ale všetko, na čom ste sa dohodli. Keď je niečo na papieri, klienti sú motivovaní sa pýtať a objasňovať si veci.
Málokedy je web dizajn len o samotnej práci. Oveľa častejšie si vyžaduje viac schopností.
Každý klient je inak vyťažený – pravidelne informujte klienta a bude vás zbožňovať. Na druhej strane je pravidelné informovanie dobré aj pre vás, pretože ak by došlo k nedorozumeniu, tak o ňom hneď viete a môžete ho včas vyriešiť.
Základy? Tak prečo ich web dizajnéri nedodržiavajú?
Je to tak jednoduché, ako sme opísali vyššie. Web dizajnéri musia s klientmi hovoriť jasne, informovať ich, stanoviť si úlohy a na všetko mať podklady. Robíte to aj vy, alebo máte iné postupy?