Creative studio
Kontakt

Ako na prevádzku komentárov na stránke?

  • 28. júla 2016
  • Martin Vasiľ - brand director

Diskusia je vždy vítaná na akomkoľvek blogu, či fóre. Korigovať takúto diskusiu si vyžaduje dobrú administratívnu prácu.

Dnes je už viac menej pravidlom, že sa na mnohých stránkach dáva priestor užívateľom na vyjadrenie svojho názoru. Komentáre však častokrát potrebujú viac priestoru a času ako sa prvotne predpokladá. Aby mala táto sekcia zmysel, musí sa brať s maximálnou vážnosťou, pretože inak môže mať nepekné následky nielen na komunitu návštevníkov, ale aj celkovú popularitu stránky.
 

Moderovanie

Na úplnom začiatku si treba uvedomiť dve veľmi podstatné faktory. Prvým faktorom je vyjasnenie si, pre koho je sekcia komentárov otvorená. Stránku totižto môže navštevovať viacero segmentov užívateľov, ale vám by malo ísť len o tých, ktorí prinášajú vo svojich komentároch nejaký obsah, či postreh. Druhým faktorom je, vždy mať na pamäti, že administrátor stránky funguje ako arbiter v prípade, že sa diskusie zvrhnú v hádku (čo sa stáva viac, ako by bolo vhodné). V takom prípade je nutné to okamžite riešiť, pretože takéto situácie majú instantný dopad na komunitu a návštevnosť. Niektoré weby, ktoré sa s týmto problémom potýkali, dokonca zaviedli automatickú kontrolu komentárov. To znamená, že pred samotným zdieľaním komentára, musí byť komentár prekontrolovaný adminom. To je, samozrejme, časovo náročné, a preto len málokedy stránky pristúpia k takémuto drastickému kroku. Dôvera v komunitu je jednoducho vždy väčšia.
Po zavedení sekcie s komentármi a získaní si istej základne prispievajúcich netreba byť prekvapený, keď sa sem-tam objaví na vašej stránke aj spam. Ten, samozrejme, nemá nikde dvere otvorené, no pokiaľ opäť nechcete kontrolovať všetky komentáre, musíte jednoducho tieto komentáre zmazať postupne. Pri tých lepších komunitách častokrát sami užívatelia na takéto spamové príspevky upozornia. Taktiež si treba uvedomiť, že tak ako autor obsahu, tak aj užívatelia sú len ľudia a tiež majú právo na názor. Zdravá kritika je, samozrejme, prospešná, no treba byť pripravený aj na kritiku, ktorá je jednoducho neopodstatnená.
 

Vlastné, alebo cudzie komentáre?

Na začiatok si uvedieme v rýchlosti primárnu nevýhodu vlastných komentárov. Keďže tých nevýhod nie je až tak veľa. U vlastného riešenia komentárov je nutná istá dávka znalostí programovania a databáz a celkovú podporu týchto funkcií na webovom serveri. Na tomto probléme stroskotá viacero web stránok, keďže majitelia (resp. administrátori) nemajú dostatočné znalosti/skúsenosti. Na druhej strane je tých výhod hneď niekoľko. Tou najväčšou výhodou je, samozrejme, úplná kontrola nad všetkým, čo sa v sekcii udeje. Tou druhou výhodou sú informácie, ktoré ľudia zdieľajú v komentároch. Keď máte vlastné riešenie komentárov, všetky informácie sa ukladajú na váš server. Teda v prípade, že sa stane niečo nečakané, nemusíte sa o informácie báť. Pri využití externých služieb, vždy existuje možnosť, že táto služba zanikne. V tom prípade sa ocitáte v situácií, kedy buď prichádzate o tieto informácie, alebo musíte riešiť komplikovanú migráciu informácií na nový server.
Na druhej strane barikády stoja rozličné služby od iných poskytovateľov. Dôvodom, prečo sa niektoré weby uchýlia k tomuto riešeniu, je jednoduchosť. Prosto povedané, majitelia stránok sa ďalej o nič nemusia starať. Tým pádom sa však minimalizuje aj ich kontrola. Dobrou správou je, že sa týmto spôsobom znižujú náklady na hosting, keďže nie je nutná žiadna podpora PHP alebo MySQL. Veľmi cennou výhodou rozšírených komentárových služieb je zdieľaný účet naprieč viacerými webovými stránkami. Návštevník sa teda nemusí opätovne registrovať, či prihlasovať a môže priamo komentovať. Nielenže je to pre návštevníka komfortnejšie, ale týmto spôsobom sa zvyšuje šanca, že vám užívatelia zanechajú na stránke komentár. Pri využití externých služieb je však základným kameňom vzájomná dôvera, keďže počas spolupráce príde k výmene značného množstva informácií.
Viaceré stránky však pochopili silu prepojenia komentárov so sociálnymi sieťami. Určite ste sa aj vy už niekedy stretli s tým, že ste mohli komentár uverejnený na stránke zdieľať na vašom účte na Facebook-u a Twitter-i. Toto je spôsob ako prilákať viacero ľudí na stránku a zároveň je to perfektný marketing. Takýmto spôsobom napríklad funguje quora.com alebo najrozšírenejší disqus.com a istým spôsobom (aj keď nie vo forme klasických komentárov) využil sociálne siete aj Spotify. V dnešnej dobe je jasné, že sociálne siete hrajú komentárom do karát. Stačí len nájsť rozumný účel a prepojenie.
 

Internet je diskusia

Asi netreba dodávať, že sa internet za posledné roky stal miestom, kde sa každú sekundu horlivo diskutuje. V mnohých prípadoch je priestor na zverejnenie svojho názoru veľmi rozumným krokom. Niektoré weby však svoje komentáre museli zakázať. Čo nám z toho vyplýva? Svoju komunitu a návštevníkov jednoducho v sekcii s komentármi treba vzdelávať. Je nutné si uvedomiť, že web stránka je miestom, kde buď prebieha obchod, alebo zmena hodnôt. Ľudia zabúdajú na zmysel svojich slov ako náhle ich píšu a nevychádzajú im z úst. Preto je hlavne úlohou administrátorov, aby zabezpečili dobré podmienky pre svojich návštevníkov.