Creative studio
Kontakt

Ako (ne)nazvať firmu a čomu sa vyhnúť

  • 15. augusta 2016
  • Martin Vasiľ - brand director

Názov firmy to nie je len slovo, ale aj identita, ktorá reprezentuje a asociuje kolektív, výrobky a služby s danou inštitúciou. Nazvať však.

V dnešnej úžasne flexibilnej dobe startupov, rozličný rýchlo rastúcich projektov a ochoty investorov riskovať, nie je vôbec prekvapením, že aj TY si raz budeš môcť založiť vlastnú firmu. S tým sa spája mnoho nervov a stresu z rozličných interných firemných záležitostí, a teda samotné pomenovanie firmy popri tom vyznie ako čerešnička na torte. Päť minút väčšinou človeku stačí, aby svoju firmu pomenoval.
Niektoré firmy si však od svojich tvorcov, či agentúr, odniesli nešťastné názvy, ktoré dokonca ovplyvnili ich fungovanie. Ako sa takýmto problémom vyhnúť?
 

Obmedzte počet ľudí

A to drastickým spôsobom. Niektorí majitelia si myslia, že je dobré sa na názory ohľadom firemného mena pýtať priateľov, známych aj rodiny. Výsledok? Väčšinou sú názory rozličné a možnosť voľby, či dokonca nátlak priateľov, tento proces len znepríjemní. Druhá alternatíva je, že sa rozhodnete pre konsenzus medzi viacerými alternatívami, kvôli čomu vznikne nemastná, neslaná obmena mena, ktorá nikomu nič nepovie.
Liekom je buď sa rozhodovať samostatne, alebo si k tomuto procesu pozvať ľudí, ktorí spravili pre firmu najväčšiu obetu a aj ich blahobyt súvisí s firmou samotnou.
 

Slová

Veru nie je v žiadnom prípade jedno, aké slová v názve použijete. V konkrétnych prípadoch by sme sa síce mohli baviť o konkrétnych pojmoch, no zhrňme si tu istý širší pohľad. Používajte slová, ktoré istým spôsobom vystupujú z radu, nedovolia vám zapadnúť do internetového podsvetia a hlavne slová, ktoré budú rýchlo asociované zákazníkmi s vami, či s produktom/službou.
Už dávno neberme do úvahy pravidlo, ktoré hovorilo, že v názve musia byť slová, ktoré poukazujú na vašu cieľovú skupinu. Ak by toto pravidlo platilo, Google by nebol najväčším internetovým gigantom. Stačí aj tak málo, ako rozumne sa pohrať so slovami, priniesť skvelý produkt, a zákazníci si firemné meno zapamätajú.
 

Atlas, atlas, čože nám to dáš…(tip)

V minulosti, chvalabohu, dnes už pomenej, sa pričasto používala metóda zvaná „atlas approach”. Čiže si majitelia sadli nad mapu, vybrali si mesto, či lokalitu s krásnym názvom, doplnili koncovku s.r.o. (či ltd.) a meno bolo na svete. Od toho sa našťastie upustilo a ak vaša firma nemá priame väzby k nejakej lokalite, veľmi sa to neodporúča.
 

Chyby v menách

V neposlednom rade je tu vcelku moderný trend vedomých chýb v názvoch. Aj slovenské firmy častokrát prichádzajú s názvami, kde vedome namiesto písmen „k” (napr. Compact resp. Kompact), či „ph”(Wood Factory resp. Wood Phactory) použijú „q” alebo „f”. Mnoho firiem prišlo s týmto ťahom ako sa odlíšiť, no niektoré zistili, že to ich cieľovú zákaznícku skupinu iritovalo. Preto prišli niektoré s ráznym krokom a…premenovali sa.
Pri menovaní firmy si dávajte pozor na zopár spomenutých chýb, ktoré môžu doslova narušiť kurz biznisu. Našťastie však faktom zostáva, že drvivá väčšina majiteľov už pred samotným pomenovaním má jasnú predstavu o mene. Ako ste na tom vy?