Creative studio
Kontakt

Ako robiť marketing na Instagrame?

  • 6. septembra 2019
  • Martin Vasiľ - brand director

Už ste vôbec niekedy počuli o obrovskom foto-biznise zvanom Instagram? Áno, máme na mysli tú vychýrenú platformu na zdieľanie fotiek. A verte či nie, aj vám môžu fotky pomôcť rozbehnúť biznis, či zlepšiť povedomie rozbehnutej značky.

Len pred pár mesiacmi Instagram umožnil otvoriť dva účty na jedno meno. Firemný a osobný účet teda mohli fungovať ruka v ruke. Avšak! Treba sa k nim chovať odlišne. Marketing na Instagrame je prospešný iba ak ho robíte správne. 

Ako na marketing na Instagrame?

Instagram už úspešne stihol zhltnúť tisícky prestížnych firiem. Marketing na instagrame nie je totiž jednoduché. Predsa len, platená reklama nie je všetko. Fotky vám totižto dajú úplný iný level brand-buildingu. Pokiaľ robíte správne marketing na instagrame.

Ako prvú a základnú vec po vytvorení účtu a vložení profilovej fotky, odporúčame prihodiť link do opisu vášho biznis účtu. Link by mal byť, samozrejme, releventný a odkazovať buď priamo na produkty, alebo BIO firmy, no pokojne to môže byť len link, ktorý definuje pôsobnosť daného podniku.

Ooops! Zabudli sme na niečo. Ešte predtým než spravíte toto všetko, nezabudnite si vybrať konzistentné a jasné (!) meno. Je to totižto spočiatku jediný prvok, s ktorým si vás môžu asociovať. Konzistentnosť ako taká hrá veľkú rolu aj v prípade pridávania fotiek. Istá relevantnosť by tam mala byť stále a určite neodporúčame mixovať osobné fotky s tými firemnými. Môže to totižto skončiť len katastrofou.

marketing na instagrame

Čo ďalej?

Okrem firemnej web stránky môžete dať do popisu aj CTA, alebo inak aj Call-To-Action. Akúsi výzvu pre zákazníka k istej aktivite. Môže ísť o jednoduchú vetu ako napríklad – „Navštívte našu web stránku už dnes!”, ale odporúčame byť kreatívnejšími.

Akonáhle začnete svoj účet plniť fotkami, nezabúdajte pridávať notoricky známe „heštegy”, alebo aj mriežky (#). Ak už máte skúsenosti s Instagramom, tak viete, že ľudia to s mriežkami jednoducho preháňajú. Firemný účet si musí zakladať hlavne na relevantnosti mriežok a ich priamy odkaz na fotku.

V žiadnom prípade sa nesnažte cez Instagram účet predávať. Skúsilo to už mnoho ľudí a pohorelo. U firiem a značiek to bude ešte horšie. Práve naopak, vašou úlohou by malo byť vytvárať osobnejší kontakt so zákazníkmi a pomalými krôčikmi si u nich budovať povedomie.

Instagrame okrem svojej gigantickej komunity ponúka aj množstvo funkcií, ktoré pomáhajú pri vizuálnej zmene fotiek. Opätovne sa vrátime k širokej verejnosti a len spomenieme, že to netreba preháňať. Tieto funkcie síce napomôžu udať istý vizuálny štýl a podtón, ale príliš veľa prvkov pokazí dojem.

V neposlednej rade si povieme niečo o samotných fotkách. Instagram účet je vašou značkou a foto-vizitkou. Preto sa upriamujte hlavne na fotky, ktoré odzrkadľujú vašu kultúru, úlohu a hlavne PREČO robíte to, čo robíte. Je to ten najjednoduchší spôsob ako získať zákazníkov.

Ak teda budete dbať na konzistenciu a budete neustále relevantný, váš počet sledovateľov by mal stabilne stúpať. Určite sa nevyhýbajte ani interakcii v komentároch. Potencionálnych zákazníkov takýto prístup vždy poteší.