Creative studio
Kontakt

Ako sa správať k večne nespokojným zákazníkom?

  • 10. augusta 2016
  • Martin Vasiľ - brand director

Zákazníci prichádzajú a odchádzajú. Každý je iný a nie všetci sa chovajú prívetivo. Ako si poradiť s nepríjemným zákazníkom vám.

Bez žiadnych pochýb môžeme napísať, že v kariére každého zamestnanca, či zamestnávateľa, sa každý stretne s istým obnosom „neprispôsobivých zákazníkov.” V niektorých prípadoch ani tak nejde o zle odvedenú prácu, skôr o bezvýznamné hľadanie chýb zo strany klienta. Vtedy nastáva hra nervov, ktorú len málokto dokáže vyhrať. Výhra však napriek vyhrotenej situácii môže nastať na oboch stranách.

Hra nervov

Aj keď príde na rad nervozita, vždy treba zachovať chladnú hlavu. A to nie len preto, aby ste klienta neurazili. Častokrát sa totižto stane, že aj keď klient namieta pod tlakom svojich nervov, má pravdu. Ako web dizajnér, popritom ostatnom, vašou prácou je aj načúvať klientom. Pravdou je, že každý človek sa k práci a jej výsledku stavia inak, jedná inak a predáva informácie druhej strane odlišným spôsobom.
Vašou úlohou je hľadať v tomto klbku nervov relevantnosť. Niečo, čo posunie váš projekt inam a urobí z výsledku veľdielo. Nie vždy treba zavrhnúť nervózne poznámky klienta, predsa len, aj on sa podieľa čiastočne na projekte.

Majte na pamäti…

Aj keď je starou známou „náš zákazník, náš pán”, občas sa stane, že vo vyhrotenej situácii to neplatí. Vo svete internetu sme mali možnosť naraziť na viacero príkladov, kedy zákazník prešiel pomyselnú čiaru, a nedokázal sa viac s firmou dohodnúť.
Čo tým chcem povedať? Vedzte, že ak má zákazník obrovské množstvo nezmyselných sťažností, ktoré vám prekážajú v práci, je na vine práve on. Aby ste sta zbavili tejto potiaže, najefektívnejším liekom sú práve rozumné argumenty. Zákazník predsa nemôže byť objektom, ktorý vám bráni urobiť dobrú prácu. Koniec nezmyselným a nepodloženým sťažnostiam!

Včera bolo neskoro (tip)

Na záver článku opustíme vody nervozity a pozrieme sa na to, ako sa s týmto problémom čo najskôr vysporiadať. Kľúčom je pri tom interakcia. Okamžitá odpoveď v čase, keď je klient nervózny, je niečo, čo zákazník podvedome uvíta, ba dokonca neskôr aj ocení.
Pre nervózneho klienta je nezmysel čakať na odpoveď do zajtrajška, pretože vy máte veľa práce. V hektických situáciách je nutné byť k dispozícií, a práve tu sa v očiach klienta lámu ľady. Ak dokážete promptne vyriešiť situácie, ktoré zákazníkovi robia vrásky, vaša kredibilita v jeho očiach stúpne. Za predpokladu, že malo riešenie šťastný koniec.
Týmto tipom končíme článok o nezbedných zákazníkoch. Z našej strany Vám prajeme, aby ich bolo čo najmenej. A pokiaľ sa nejaký nájde, skúste sa vrátiť k tomuto článku.
Máte aj vy skúsenosti s podobným typom klientov? Ako to riešite vy? Máte zaužívané praktiky ako na to? Podeľte sa o ne s nami a s úsmevnými situáciami, ktoré pri jednaní nastali.