Creative studio
Kontakt

Ako vymyslieť názov firmy

  • 8. júla 2020
  • lukas

Meno bude prezentovať vašu prácu a v určitom zmysle ovplyvní aj smerovanie a v konečnom dôsledku aj úspech vašej firmy. Preto je dôležité dať jej správny, kreatívny, možno aj provokujúci či nečakaný názov. Tomuto neľahkému, ale určite zábavnému procesu sa vo svete marketingu hovorí naming. Pozrime sa bližšie čo všetko obnáša a na čo je potrebné sa pri ňom sústrediť.

Zakladáte novú spoločnosť? Je vašim cieľom vytvoriť úspešnú firmu, ktorá nebude mať núdzu o klientov? Ako vymyslieť názov firmy aby bola ľahko dohľadateľná a početne vyhľadávaná na webových prehliadačoch? Dôležitý je teda jej názov.

Akú stratégiu zvoliť pri výbere mena firmy

Život človeka v nemalej miere ovplyvňuje jeho meno, ktoré mu vybrali rodičia. Podobne to platí aj pri výbere mena – názvu pre vaše podnikanie. Dalo by sa povedať, že je to ešte o to náročnejšia a zodpovednejšia úloha, lebo nezaujímavý, tuctový či nudný názov môže váš biznis dostať veľmi ľahko na smetisko dejín a zruinovať ho. Dôležité pri výbere názvu firmy je vaše rozhodnutie. Bude názov popisný? Opisovať priamo vašu prácu? V tomto prípade ide z časti o prvoplánový koncept, ale potencionálnemu klientovi hneď napovie čomu sa vo svojej práci venujete a čo môže očakávať. Alebo radšej siahnete po originálnom abstraktnom novotvare, ktorý môže byť nič nehovoriaci, ale možno provokujúci zvedavosť? Do názvu môžete zakomponovať aj meno zakladateľa firmy, čo bývalo v minulosti módne.

Dnes to skôr záleží od mena a od toho ako to skombinovať so smerovaním spoločnosti, aby to nepôsobilo nútene alebo nebodaj smiešne. Názov môže aj asociovať to, s čím súvisí váš biznis i jeho ciele a nepriamo, moderne a kreatívne na to odkazovať. Niektorí si zvolia do názvu skratky alebo slová z cudzích jazykov, pri čom je však potrebné byť tiež obozretný. Všetko záleží od vašich preferencií a od toho, čo sa páči primárne Vám, pretože meno reprezentuje Vás. Netreba však zabúdať na klienta, ktorého chcete názvom zaujať, aby sa rozhodol pre vašu ponuku.

Na čo sa sústrediť pri výbere názvu a aké kritériá je vhodné a potrebné dodržať

Prvoradým kritériom je, aby bol názov právne v poriadku. To znamená, že sa musíte uistiť, že ho už nepoužíva niekto iný. To je možné dohľadať na Úrade priemyselného vlastníctva a na Obchodnom registri Slovenskej republiky. Ak chcete, aby bol názov vašej firmy naozaj kvalitným, musí byť originálny, jedinečný, pre klienta zaujímavý a odlišujúci od konkurencie. Preto je výber tak náročný a predstavuje dlhodobý proces. Taktiež by názov nemal byť prehnane dlhý, mal by sa ľahko zapamätať, vysloviť aj napísať.  V neposlednom rade by mal prezentovať smerovanie a charakter vašej firmy. Podnikateľ musí v prvom rade myslieť na svoju potencionálnu budúcu klientelu, teda poznať cieľovú skupinu ľudí, na ktorú sa v podnikaní zameriava, podobne tak na jej záujmy a preferencie. Pre zhrnutie všetkého, čo sme o tvorbe mena pre firmu napísali. Malo by byť jednoduché, krátke, zrozumiteľné, výstižné, originálne, kreatívne, zapamätateľné a nadčasové.

Správne zvolený názov – jedno z kritérií úspechu

Ako vymyslieť názov firmy? Pri výbere mena je potrebné nebyť prvoplánový a to si vyžaduje istý čas a úsilie. Zapojte do toho viacerých spolupracovníkov, inšpirujte sa na webe, dohľadajte si informácie v slovníkoch alebo využite online generátory domén. Nesnažte sa kopírovať úspešné názvy, buďte zdravo kreatívny a dravý. Získate tým meno, ktoré bude pre klienta zaujímavé, rád si ho vyhľadá na webe a bude ho lákať vaša ponuka. Tým si určite zabezpečíte úspech.