Creative studio
Kontakt

Apple je kráľom marketingu. Pochybuje o tom niekto?

  • 6. septembra 2019
  • Martin Vasiľ - brand director

Jabĺčkar, nejabĺčkar, jednu vec Apple robí naozaj skvelo. Tou (okrem produktov) je práve marketing. Jednoducho povedané, Apple zo seba dokázal absolútne príkladným spôsobom urobiť technologickú modlu pre milióny fanúšikov.

A to je čo povedať. Apple totižto nemá len zákazníkov, ale aj fanúšikov. Ľudí, ktorí sú hrdí na to, že môžu mať jedno, či dve jabĺčka doma a radi si za ne priplatia. Ako to teda marketing v Apple dokázal? 

  1. Apple jednoducho nenačúva kritike a tlaku trhu. Robia presne to, čo chcú a tak, ako im to diktuje ich poslanie a firemná kultúra. Prichádzajú so zmenami tam, kde sa iný boja, a to im robí skvelý marketing. Budujú si svoje produkty vo svojom vlastnom ekosystéme, kde im len málokto môže konkurovať.
  2. Ak vlastníte doma nejaký produkt od tejto firmy, viete, že dizajn je naozaj jednoduchý. Ale povedali by ste, že nie je krásny a vkusný? Apple marketing totižto zvláda urobiť z jednoduchosti luxus. Ich produktové videá a fotky si dokážu asociovať všetci, ktorí sa zaujímajú o technológie. A aj napriek tomu, že sa dizajn Apple produktov nemôže označiť za extra inovatívny, stále vyznieva unikátne.
  3. Apple sa nebojí zodpovedať argumenty svojich zákazníkov. Robí to priamo a robí to pomocou svojho marketingu. Apple totižto širokospektrálne poukazuje na výhody a benefity zakúpenia svojich produktov, čím šikovne zodpovedá na tú najbežnejšiu otázku: „Prečo je na vašom produkte taká cena?” Dokonca to firma robí tak dobre, že sa zákazníci predbiehajú, aby mohli tieto nemalé peniaze okamžite vymeniť za najnovší produkt od Apple.
  4. Všimli ste si niekedy ako jednoduché a priamočiare sú texty v akejkoľvek kampani Apple? To isté platí aj celkový firemný copywriting. V prípade textov, ktoré sú občas dôležitejšie ako funkcie, si Apple udržuje konštantnú štruktúru a hovorí jednotným žargónom. A to žargónom svojej cieľovej skupiny.
  5. Pre tých z vás, ktorí majú doma nejaké jabĺčko, nemusím opisovať, ako vzrušujúce a zaujímavé je samotné odbaľovanie produktov Apple. Firma sa totižto snaží rozšíriť zážitok z produktu až k vám domov. Pocitom, že to všetko nekončí pri pokladni, si získala milióny fanúšikov, ktorí denno-denne tvoria rozličné unboxing videá, náhľady a recenzie. A to aj v prípade, že tým nič nezískajú.
  6. Kam teda smerujú všetky marketingové snahy Apple? Domnievame sa, že to bude práve k budovaniu lojálnej a dlhodobej zákazníckej komunity. Práve táto komunita doslova zaisťuje, že si Apple môže ísť svojou cestou, a pritom budú kroky firmy plnohodnotne rešpektované a predaje sa budú držať v hlbokom pluse.

Jedno je isté. Apple so svojím marketingom robí divy a môže ísť bezpochyby príkladom iným firmám. Našli ste si u tohto giganta aj vy niečo, čo ste využili vo svojom podniku?