Creative studio
Kontakt

Cena loga – ako si ju stanoviť?

  • 29. mája 2017
  • Jozef Jakubov - designer
cena loga

Otázka, ktorá zaujíma mnohých ľudí s víziou budovania vlastného brandu, je: Koľko zaplatím za logo? Pri cenových reláciách, ktoré si ľudia zaplatia za logo, býva častokrát veľa neznámych. Nasledujúci článok sa bude snažiť tieto neznáme objasniť a priniesť do tejto témy trochu svetla.

Ako sa ohodnotiť?

Treba si uvedomiť, že vytváranie loga a následný pricing (oceňovanie loga) sú dve úplne odlišné záležitosti. Pricing loga môže byť častokrát veľmi citlivá téma, a preto treba byť jednak rozumný, ale na druhej strane treba mať na pamäti, že váš čas má svoju cenu. Mnohí skúsení dizajnéri využívajú rozličné alternatívy pri cenovej politike loga, ktoré vytvoria.

Hodinovka

Najčastejší spôsob, akým sa stanovuje cena, sú hodiny. Ako každý iný, tak aj dizajnér má svoju „hodinovú cenu”. Tá sa môže líšiť od skúseností daného dizajnéra, feedback-u, ktorý dostal z predošlých zákazok, alebo aj časovej vypätosti. Špecificky pri takejto alternatíve je nevyhnutné urobiť isté kroky, aby ste mali istotu, že ide o správneho dizajnéra, ktorý vám dokáže vytvoriť logo vašich predstáv. Občas sa stane, že porada s takýmto dizajnérom potrvá viac ako vytváranie samotného loga, no čas, ktorý strávite, takpovediac pri kávičke, si koniec koncov zaplatíte. Preto netreba nič nechať na náhodu a prísť s jasnou víziou, čo od dizajnéra čakáte. V takom prípade bude kooperácia jednoduchá, efektívna a prinesie želané výsledky.

Fixna cena loga

Na druhej strane môžu niektoré firmy ponúkať fixné ceny. Väčšina firiem ponúka hneď niekoľko cenových variácií s rôznymi službami, ktoré sú za danú cenu v nich zahrnuté. Pre predstavu sú uvedené nasledujúce články. Profesionálna agentúra si môže vypýtať od 1000 – 5000$. Nezávislé firmy si zvyknú účtovať od 500 – 3000$. Tzv. „offshore designer” je na základe svojich nižších cien celkovo vyhľadávaný u začínajúcich firiem, startupov, či firiem, ktoré nie sú ochotné investovať viac ako 100 – 250$. Zdá sa vám 5000$ za logo priveľa? Predsalen je logo tvárou značky a niektoré globálne firmy vyhľadávajú dizajnérov, ktorí si pýtajú čiastky šplhajúce sa na hranicu 1,000,000$ za logo. Úžasným príkladom môže byť firma Accenture, ktorej Landor Associates vytvorili logo za 100,000,000$. Výsledok posúďte sami.Cena loga accenture

Cena loga accenture – 100,000,000$

Balíčky

V neposlednom rade netreba zabudnúť aj na takzvané „balíčky”. Mnoho veľkých firiem, ktoré majú vysoké množstvo zákazok si dopredu vytvoria balíčky, ktoré neskôr ponúkajú firmám. Takýto balíček je neskôr v rôznych cenových reláciách upravovaný podľa konkrétnych predstáv klienta. Vo všeobecnosti je pravidlom, že cena takéhoto balíčku je nižšia ako individuálna zákazka a tvorba loga, no vždy je tam možnosť priplácania za menšie úpravy balíčku. Balíček zväčša obsahuje hneď niekoľko verzií loga. Súbory v bitmap-e ako aj vo formáte vector. Nechýbajú rozličné rozlíšenia ako aj farebné verzie, či naopak, čierno-biela verzia. V neposlednom rade balíček môže obsahovať aj verziu loga na vizitky.

Záleží hlavne na Vás

Na internete sa dajú nájsť rozličné webové kalkulačky ceny loga. Bohužiaľ, výsledky a dojmy bývajú rozporuplné. Ako bolo spomenuté na začiatku článku, cena za logo je kapitola sama o sebe. Preto by vás nemalo prekvapiť, že taký Nike zaplatil za svoje logo 35$, Google nezaplatil absolútne nič a Pepsi vďaka rebrandingu investovalo 1,000,000$. Pokiaľ máte v hlave špecifickú predstavu a parametre, nemal by pre vás byť problém nájsť toho správneho dizajnéra s cenovou politikou, ktorá uspokojí obe strany.