Creative studio
Kontakt

Koľko si vypýtať za svoju prácu, ak si začínajúci grafik?

  • 14. mája 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
Cena za grafiku - koľko si vypýtať ak si začínajúci grafik? - h24 STUDIO

Zistiť cenu svojej práce dá častokrát zabrať. Ako začínajúci grafik musíte vedieť, čo si pri každom projekte vypýtať. Našťastie existujú spôsoby ako na svoju cenu prísť.

Ide o veľmi zaujímavú otázkú, s ktorou sa potýka nemálo freelancerov, či grafických dizajnérov. Ohodnotiť svoju robotu nie je vždy jednoduché, a keď k tomu príde, veľa ľudí jednoducho nevie, ako samých seba ohodnotiť. Našťastie, z úst skúsenejších, je nemálo spôsobov, ako si na základe viacerých faktorov spočítať, aká približne je cena za grafiku a koľko si vypýtať, ak vás má uživiť.

Peniaze sú motivácia

Ak vás podnadpis vystihuje, možno si treba svoje priority uprednostniť. Predsa len, robiť niečo len pre peniaze? To môže byť aj zábava?
Nie, nejdem dávať žiadne kázne. Občas, aj v živote človeka, ktorý je v práci šťastný, sa stane, že niečo urobí pre peniaze. Môže mať hneď niekoľko dôvodov a sú to práve peniaze, ktoré ho prinútia v to ráno vstať z postele. Stačí jeden veľmi nudný projekt pre nie práve vľúdneho zákazníka a človek svoje priority na chvíľu prehodnotí, či?
Aj preto je nutné vedieť svoju cenu, respektíve cenu za svoj čas a svoju prácu. V takom prípade nie je skoro žiadny čas úplne premrhaný a získané financie môžu byť spätne reinvestované, aj keď neboli zarobené tým najpríjemnejším spôsobom. Na to treba pri svojom vlastnom pricingu myslieť.

Cena za grafiku – ako si ju stanoviť?

Tým pádom, že máme za sebou filozofiu ohľadom peňazí, môžeme sa rovno pustiť do viacerých tipov, na základe ktorých zaručene prídete na to, ako si stanoviť cenu:

  • výpočet hodinovej sadzby je, pravdepodobne, základom a založený by mal byť hlavne na nákladoch, ale zohladniť by sa mal aj počet zákazníkov, ich rozpočet a hlavne kritický pohľad na kvalitu práce, či zákaznícky feedback,
  • na základe hodinovej sadzby sa neskôr dá vypočítať konkrétna cena na projekt, vtip spočíva v tom, že pri väčších projektoch veľa času zaberie aj komunikácia, meetingy a iné čas-konzumujúce aktivity, preto si isté percento za to treba pridávať k výslednej sume,
  • tretí „tip” spočíva vo vašich pocitoch voči samotnému projektu. Ide o váš vysnený projekt? Bude sa pekne vynímať v portfóliu? Alebo nejde o prechádzku ružovou záhradou? Áno, aj to môžete zohľadniť,
  • posledný tip je z vlastnej skúsenosti, je založený na kréde „poznaj sám seba.” Ak je totižto človek v niečom cieľavedomý, musí vedieť, akú životnú úroveň chce svojou prácou dosiahnuť a na tomto základe stanoviť cenu, ktorá mu otvorí brány práve k danému vysnenému životu.

Toto boli štyri ukážkové typy toho, ako si stanoviť cenu svojej práce. Sú univerzálne, ale taktiež univerzálne prispôsobiteľné. Nie každý dokáže, takpovediac, „z fleku” naceniť svoje služby, no netreba sa toho obávať. Jediné, čo je preukázané ako fungujúce, je si nad to sadnúť a porozmýšľať.