Creative studio
Kontakt

Chyba 404 a.k.a čo sa vlastne deje?

  • 24. júna 2016
  • Martin Vasiľ - brand director

Asi každému z nás sa už niekedy stalo, že sa snažil a potreboval dostať na webstránku a jediné, čím bol odmenený, bol nápis s číslom 404 a krátkou vysvetlivkou. Zanedbateľné percento z nás sa však snažilo dopátrať, čo sa to vôbec stalo a čo sa skrýva za týmto už legandárne hrozivým číslom. Podujal som sa vám to trocha objasniť.

Zasa 404? WTF?

V prvom rade treba jasne povedať, čo to chyba 404 je. Túto číslicu uvidíte v prípade, že sa snažíte dopátrať na stránku, ktorá sa jednoducho na danom serveri nenachádza. Chyba 404 je však upraviteľná. To v praxi znamená, že mnohé stránky si ju upravili po svojom a definícia, ktorá ide vždy ruka v ruke so samotnou chybou 404, môže byť rozdieľna u iných stránok. Nebuďte teda prekvapení, keď ju uvidíte v rozličných podobách.
 

Najčastejšie formy 404-ky

V nasledujúcom odseku nájdete rozličné formy tejto chyby v pôvodnom znení. Môžete sa stretnúť napríklad s:

  • 404 Error
  • 404 Not Found
  • Error 404
  • The requested URL [URL] was not found on this server – voľne preložené znamená, že vami požadované URL sa nenachádza na serveri.
  • HTTP 404
  • Error 404 Not Found
  • 404 File or Directory Not Found

 
Podobné a mnohé iné obmeny 404-ky nájdete pri skúmaní internetom v nespočetnom množstve, nenechajte sa teda prekvapiť.
 

Čo spôsobuje chybu?

Jednoducho povedané, chyba 404 je oznamom pre vás, že ste spravili krok vedľa. Správne! Chyba je na vašej strane, pretože ste jednoducho zle zadali URL. Samozrejme, prichádza aj do úvahy, že stránka bola presunutá alebo vymazaná, pričom systém predpokladá, že to viete. Taktiež zaužívanou alternatívou je, že bola stránka presunutá, no bolo zabudnuté presmerovanie starej URL na tú novú. V takom prípade buď obdržíte informáciu o chybe, alebo budete priamo presmerovaní.
 
Ako sa s ňou popasovať?
Tým najprimitívnejšim (no častokrát tým najefektívnejším) riešením je jednoduché refreshnutie pomocou F5, alebo opätovné vyhľadanie URL-ka. Inou možnosťou je chybne napísané URL, alebo kliknutie na nefunkčné URL. Stačí chvíľka nepozornosti a 404 je na svete.
 
Ak ani vyššie spomenuté metódy nepomôžu, stačí skúsiť vyhľadávanie na rozličných populárnych stránkach. Možno máte len zastaralé URL a stránka bola presunutá (ako je spomínané vyššie). Dosť populárny spôsob je aj vymazanie pamäti prehliadača. Toto je nápomocné až v momente, keď ste si naozaj istý tým, že chyba nie je na vašej strane. Ak napríklad viete stránku navštíviť na mobile, ale na počítači nie, vymazanie pamäte by malo pomôcť.
 
Ultimátny riešením, v prípade, že je to otázka života a smrti, je jednoduchý telefonát administrátorom stránky a oboznámiť ich o vašom probléme. Možno stránku vypli a možno presunuli a zabudli URL presmerovať. V takom prípade sa vám poďakujú a vy ste práve spravili dobrý skutok!