Creative studio
Kontakt

Chyby vo web dizajne – ktoré robí firma najčastejšie?

  • 19. februára 2019
  • Martin Vasiľ - brand director

Nebudeme nič naťahovať, chyby vo web dizajne sa stávajú… Ak sa firma rozhodne interne (alebo s málo skúsenou agentúrou/freelancerom) vytvoriť web stránku, chýb môže nastať viac. Tie najčastejšie sme na základe vlastnej skúsenosti zozbierali a prinášame vám stručný prehľad, ktorým chybám sa určite vyhýbajte.


Chyby vo web dizajne môžu narušiť celú vašu online stratégiu.

Chyby vo web dizajne nemajú čo robiť

A) Príliš veľa – efekty, gify, obrázky, videá a k tomu ešte bujaré texty. To je na jedného jednoducho príliš veľa. Ak to preženiete, zistíte, že zákazník nevie, čo má na vašom webe hľadať a ako získať informácie, pre ktoré si prišiel.
 
B) Príliš málo – tento variant síce môže byť lepší ako ten predošlý, no zákazník z nej nevyťaží o nič viac. Ak v rámci minimalizmu vynecháte dôležité prvky web stránky, alebo podstatné informácie, váš web nikdy nebude mať dobré výsledky.
 
C) Príliš zavádzajúci – niečo medzi veľa a málo. Tento variant vyúsťuje s istotou len do jednej veci, ľudia si nikdy nezaradia vašu značku a už vôbec nie spôsob, akým komunikujete.
 
D) Absencia výzvy k akcii (CTA) – ak na web stránke jasne nepoviete, čo od návštevníka chcete, pravdepodobne to ani neurobí. Každý obsah, každá informácia musí viesť k nejakej aktivite. Ak priamo neodkážete užívateľa na aktivitu, prichádzate tak o príjmy, poprípade údaje.
 
E) Zlé umiestnenie obsahu v priestore – ak máte obsah, o ktorom viete, že je dobrý, využite ho. Je náročné prísť na to, ako správne využiť priestor na webe. Jasné je len to, že využitý byť musí. Obsah dokáže udržať návštevníka na stránke dlhšie, a tým pádom zvýšiť šancu, že si od vás niečo zakúpi.
 
F) Nejasné navigácie – máte stránku, na ktorej musí návštevník scrollovať? Otvorí sa vaše menu, až keď naň zájde kurzorom? Povedzte mu to. Návštevníkovi musíte dať odpovede na otázky, ktoré sa vynoria v jeho mysli pri navigácii a na vás je, aby ste mu vytvorili jasnú cestu.
 
G) Chýbajú kontaktné informácie – sú dve možnosti. Buď sa firma postará o sekciu ”O nás”, kde predstaví svoj príbeh, poprípade víziu alebo tím. No potom sú firmy, ktoré akoby zabudli na seba zanechať kontakt. Vytvoria si web stránku, no maily nechodia, telefóny nezvonia. Ak nezanecháte na seba kontakt, ani bezchybné CTA nijak nepomôže.
 

Chcete sláviť úspech? Riešte svoje nedostatky

Väčšie či menšie chyby môžu mať veľmi nepríjemný dopad na návštevnosť, konverzie a predaje na vašej web stránke. Kľúčové je urobiť si dobrý obraz o svojej cieľovej skupine a tej prispôsobiť faktory, ktoré tvoria firemnú web stránku.
Ak aj chybu urobíte, pravdepodobne to zistíte tak, že budete sledovať webovú analytiku. A práve tá je bránou k riešeniu viacerých problémov v dizajne vášho webu.