Creative studio
Kontakt

Čo je QR kód a má ešte stále zmysel?

  • 3. marca 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
Čo je QR kód a má ešte stále zmysel? - h24 STUDIO

Má ešte QR stále svoje miesto na trhu? Je jednoduché priamo odpovedať, no sú isté vlastnosti, ktorými si drží svoju obľúbenosť.

Každý dobrý obchodník na internete vie, že trendy sú niečo, čomu sa jednoducho nemôže tvrdohlavo vyhýbať. Či už pravidelne updatujete obsah vašej web stránky, alebo riešite marketing pomocou blogu, v dnešnej dobe už má asi každý zaužívanejší obchod svoj unikátny QR kód. Nielenže je tento kód skvelým dodatkom pre SEO (search engine optimization), ale stal sa súčasťou marketingu ako takého. Pozrime sa teda, čo je QR kód a ako môžete z neho vyťažiť maximum.

Čo je QR kód a prečo je taký obľúbený?

QR kódy majú (ako mnohé inovatívne nápady) svoje korene v Japonsku. QR kód, alebo aj Quick Response (či rýchla odozva) sú používané ako schránky pre informácie pre tzv. „tranzitné médiá”, ktoré jednoducho oskenujete vaším smatfónom. V dnešnej dobe QR kód nájdete na rozličných produktoch. Výnimkou nie sú magazíny, billboardy, web stránky alebo aj tričká. Po naskenovaní vám ukážu rozličné informácie o danom produkte, či firme. Taktiež častokrát obsahujú URL, ktoré vás odkáže napríklad na trailer, či video o danom produkte a to všetko v priebehu sekúnd. V neposlednom rade sú QR kódy absolútnou bombou pri zľavových kupónoch. Sám mám veľmi dobré skúsenosti s QR kódmi v podobe vstupeniek na rozličné akcie a musím uznať, že ešte nikdy nebolo nakupovanie lístkov také pohodlné a rýchle.
Dôvodom prečo sú užitočnejšie ako tradičný barcode je, že dokážu obsiahnuť väčšie množstvo informácií. Dokážu poslať viac dát ako spomínané URL, geografické koordinácie a pomerne veľa textových polí. Za spomienku stojí, že vám stačí váš smartfón na ich naskenovanie, netreba akýkoľvek špeciálny skener, ktorý je inak nutnosťou.

QR kód ako marketingový nástroj

Pred tým, než vôbec zahájite akúkoľvek iniciatívu a budete sa snažiť využiť QR kódy na marketing, treba si zodpovedať jednu dôležitú otázku. Budú vaši zákazníci tento marketingový kanál využívať? Pokiaľ áno, nie je čo riešiť. Pokiaľ nie, stále sú tu rozličné benefity. Mnohí ľudia, dokonca laici, vnímajú použitie QR kódov ako znak moderného prístupu a vzdelania v rámci technológií. Asi každý z nás ocení, keď firma/značka, ktorá nám prirástla k srdcu sa snaží prísť s niečím novým.
Absolútne najväčšou výhodou QR kódov je ich finančná nenáročnosť. Dajú sa zadarmo vygenerovať na rozličných stránkach. Dokonca Google zdarma ponúka QR kód generátor. Firma akejkoľvek veľkosti si teda môže QR kód zaobstarať a použiť ho hneď niekoľkými spôsobmi.
Napriek tomu, že tlačenej reklame pomaly dochádza dych, je stále zaujímavé obsiahnuť QR kód aj na plagáty, letáky, pozvánky, či klasickú inzerciu. V takomto prípade je nutné, aby mal QR kód informácie o produkte, kontaktných informáciách, ale aj možných zľavách či akciách, ktoré usporiadava vaša firma.
Ak v tlačenú reklamu pomaly zanevierate, určite nezabudnite QR kód na vašej web stránke. Blog je tiež veľmi rozumným miestom na umiestnenie. Sociálne siete sú bez pochýb výborným miestom pre QR kódy. V poslednom čase si ľudia obľúbili využitie QR kódov na uloženie svojho Youtube kanálu. Osobne si myslím, že využitie QR kódov má potenciál hlavne vo virtuálnej sfére a stal sa neoddeliteľnou súčasťou moderného marketingu.

QR kód ako povinnosť

V konečnom dôsledku je možné povedať, že QR kód by mala mať asi každá moderne mysliaca firemná kultúra. Investícia je tak malá, že aj minimálna návratnosť ju pokryje. Ak však rozumne naložíte s tým, čo QR kód bude obsahovať a zvolíte formu, ktorá upúta zákazníkovu pozornosť, výsledky sa dostavia samé.