Creative studio
Kontakt

Prečo u nás Snapchat nie je tak populárny?

  • 2. decembra 2016
  • Martin Vasiľ - brand director
Čo je Snapchat

Snapchat valcuje svet. Búra zábrany viac ako iné sociálne médiá. Prečo však u nás nemá takú popularitu.

Žltý štvorec s rozkošnou potvorkou v strede. Áno, hovorím o Snapchate. Čo je Snapchat vlastne zač? Ešte pred nedávnom sme vám priniesli článok a klesajúcej popularite Twitteru. Dnes sa budeme baviť o relatívne novej komunikačnej sieti. Napriek tomu, že Snapchat funguje len zopár rokov, rastie enormne a vrásky na čele robí aj samotnému CEO Facebooku.
Zuckerberg chcel Snapchat dokonca odkúpiť. Ten však nie je napredaj a naďalej si ide „bomby” a rastie exponenciálne. Prekonal v pohode Instagram a zatiaľ, čo Twitteru dochádza dych, Facebook rastie stále pomalšie, Snapchatu nič nestojí v ceste. Čo však robíme zle, že je u nás tak málo populárny?

Čo je Snapchat alebo chápeme Snapchat správne?

Gary Vaynerchuk, známy americký podnikateľ, prišiel s veľmi zaujímavým názorom, prečo v niektorých krajinách nie je Snapchat tak vychytený. Tvrdí, že ľudia si strašne zvykli na scrolovanie smerom zhora-dole, či zdola-hore. Ide o spôsob akým fungujú snaď všetky sociálne siete a aj Instagram. Snapchat prišiel s niečím úplne iným. Na jeho prehliadanie totižto musíte posúvať všetkými možnými smermi.
Čo je Snapchat? Fungovanie Snapchatu je úplne jednoduché. Vytvoríte foto alebo video a u nastavíte mu dobu viditeľnosti pre svoje okolie. Po uplynutí času sa snímka nadobro zmaže a nebude už nikde viditeľná. Na fotografie môžete navyše nakresliť nejaký odkaz či obrázok.
Importovať (a pozvať) idú kontakty z vášho telefónneho zoznamu, všetko funguje rýchlo a spoľahlivo. Akonáhle vám niekto pošle snímku, objaví sa vo vašom inboxe s číslom, ktoré udáva počet sekúnd na jeho zhliadnutie. Odpočet začne až v okamihu, keď na položke podržíte svoj prst dlhšie – vývojári tak zabránili zverejneniu fotografie omylom.
Že to nemá žiadny dopad? Zdá sa vám to ako výhovorka? Možno by som s vami prednedávnom súhlasil, no istý americký inštitút vykonal výskum a zistil, že ľudia starší ako 20 rokov už s týmto modelom jednoducho nevedia splynúť a ovládanie Snapchatu im je akosi cudzie. Ľudia starší ako 20 rokov? Predsa len to znie dosť futuristicky. Pravdou však zostáva, že Snapchat je platforma mladistvých. Bavíme sa tu o ľuďoch medzi 15-20 rokov. A to práve odsúva ich pozornosť od platforiem ako Facebook, či Twitter.

Zasahuje Snapchat príliš do súkromia?

Mám pocit, že veľa ľudí vníma Snapchat ako niečo, čo už je jednoducho „moc”. Ide o platformu, ktorá dokáže byť tak osobná, že dokáže konkurovať aj Periscopu, ktorý vysiela vždy naživo. Z podnikateľského hľadiska ešte Snapchat nemá takú základňu, ale niektorí marketéri už chápu jeho princípy a práve priblíženie svojho súkromia v ich snahách hrá hlavnú rolu.
Snapchat vás pustí kamkoľvek. Je rýchly, efektívny a zábavný. Je osobnejší ako Facebook, dáva viac voľnosti ako Twitter a všetky fotky a videá sa vymažú za 24 hodín. Je unikátny a jeho úžitkovú hodnotu využívajú hlavne mladšie generácie. Na Slovensku to nie je výnimkou, no svoje stabilné miesto tu ešte stále nemá.
Aplikácia však naberá na kvalite tak rýchlo, že je len otázkou času, kedy budú jeho princípy pochopené aj u nás. Nemám žiadnych pochýb, že svoj potenciál naplní aj v našich končinách.