Creative studio
Kontakt

Content Marketing, a prečo je dôležitý pre tvoju firmu

  • 8. septembra 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
Content marketing, a prečo je dôležitý pre tvoju firmu

Content marketing, to nie je snaha o sprostredkovanie kvalitného obsahu koncovému klientovi. Ale aj spôsob ako ustanoviť autoritu.

Aj ty si už počul vetu podobnú tejto? „Na marketing stačí minút 50% rozpočtu. Nikto však nevie, ktorých 50%.” Vtipné na tom je, že je to pravda. Z marketingu sa v poslednom desaťročí stala veda s číslami a veda so zákazníkmi. Tie najlepšie firmy vedia do bodky presne, čo robia. Máloktorá rozumná firma zakladá svoj marketing na domnienkach a náladách vedenia, či špecialistov. My sa pozrieme na unikátnu formu marketingu. Tou nepochybne content marketing, alebo aj obsahový marketing, je. Ako sa vám odplatí, keď na ňom začnete denne pracovať?

Content marketing je lacný

Povedzme si na rovinu, marketing nie je lacná záležitosť. Hlavne v prípade obrovských svetových značiek. V prípade startupov, či menších a stredných firiem, to však nemusí byť pravidlom. Marketing sa nielenže dá optimalizovať, ale čo viac, dá sa tvoriť takmer bez akýchkoľvek investícií.

Ak sa pozrieme na konkrétne čísla, zistíme, že content marketing je lacnejší o približne 62%. Stačí byť dobrým pisálkom, vedieť, čo chcú od teba zákazníci a priniesť im hodnotu.

Akonáhle začneš pracovať na kvalitnom obsahovom marketingu, zistíš, že pomaly začínaš stúpať v očiach zákazníka. Content marketing totižto dokáže navodiť dojem istej zákazníckej podpory a vytvorenie si istého vzťahu so zákazníkmi. Ako je to možné?

Ak denno-denne vysielaš svojim zákazníkom články, videá, posty a tweety, ktoré ich zaujmú, znamená to, že s nimi komunikujete. Navyše, ak tento obsah napíšeš tak, aby znel osobne a zaujímavo, máš vyhraté. Nielenže nadobudneš v očiach zákazníka akýsi dojem autority, ale vytvoríš si s klientom nerozlučný vzťah, a keď bude niečo potrebovať, pobeží za tebou.

Branding

Vďaka content marketingu nie je ťažké si vytvoriť unikátny branding. Komunikácia predsa do brandingu patrí a ešte stále nie je veľa firiem, ktoré svoj guide-style (komunikačný štýl) naplno odhalili.

Všetko to začína uvedomením si, že každý článok, či video, ktoré vypustíš, je vlastne reklama pre tvoju firmu/značku. Je to forma sprostredkovania informácií, ktoré chcú tvoji zákazníci konzumovať a zároveň forma nenútenej reklamy.

Správny content marketing je ako dobrý film v televízii. Ak má tvoj článok, či video v sebe akciu, zábavu, hodnotu a občas sa objaví reklama, je to v poriadku.

Nájdu si ma?

Obrovské množstvo firiem začne s content marketingom a zistí, že sa nič nedeje. Noví zákazníci nikde, no tí stáli si obsah chvália. Ako je to možné? Viac než jednoducho.

Tvorenie dobrého obsahu je málo. Problém spočíva v tom, že je nutné, aby si obsah svojho čitateľa našiel. Čitateľ totižto málokedy vyjde zo svojej komfortnej zóny, keďže vie, že tie dobré a zaujímavé veci si ho nájdu.

Preto treba svoj obsah distribuovať dvakrát tak ťažko ako ho tvoriť. Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí nechcú investovať do online reklamy a máte príliš malú zákaznícku základňu, aj tu vám content marketing rád pomôže.

Práve vďaka článkom a videám si viete pomocou search-engine nástrojom, ako napríklad Google, zlepšiť svoju východiskovú pozíciu. Stačí svoj článok správne optimalizovať, stanoviť správne kľúčové slovo, titulok, meta description a okamžite je váš článok na tom lepšie. Samozrejme, online reklama alebo search-engine-marketing by mal okamžite priniesť lepšie výsledky, ale to si vyžaduje prvotnú investíciu.

Netradičná rada

A teraz tip na záver. Mnoho ľudí si myslí, že content marketing funguje rovnako, ako zvyšok marketingu. Vidia za ním okamžité výsledky. Vedz, že content marketing je dlhodobá kampaň, za ktorou je veľa tvrdej práce.

Za všetkým stojí fakt, že si ochotný načúvať svojim klientom a potencionálnym zákazníkom. Práve im treba dať hlas a priestor vyjadriť sa. Nikdy nepíš o tom, o čom chceš písať ty. Píš o tom, čo chcú počuť práve zákazníci.

Content marketing, to je snaha vytvoriť vzťah medzi firmou a zákazníkom, ktorý sa nerozplynie s vypršaním reklamnej doby, za ktorú si si zaplatil.

Trvá týždne kým pripravíš, spíšeš a naplánuješ kvalitnú obsahovú kampaň. Výsledky sa nutne nemusia dostaviť, ale ak to robíš dobre a distribuuješ svoj obsah svedomito, neveríme, že sa ti to nepodarí.

„Content marketing je jediný marketing, ktorý ostal,” povedal známy guru Seth Godin. Tento človek presne vie, o čom hovorí. Content marketing je totižto jediný spôsob, ako naozaj nadviazať kontakt so svojím zákazníkom.