Creative studio
Kontakt

Prečo mať dizajn manuál a firemný tón hlasu?

  • 31. mája 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
dizajn manuál

Už pred rokmi firmy pochopili, že výlučne predajný marketing prestáva fungovať – ľudia ho jednoducho začali ignorovať. Namiesto toho sa presadzuje inbound marketing a silná forma povedomia značky. A práve povedomie musí byť postavené na 2 veciach – dizajn manuál a firemný tón hlasu.

Čo z týchto elementov robí tak dôležité faktory pre úspech kampane sa dozviete nižšie.

Množstvo značiek – jeden firemný tón hlasu a jeden dizajn manuál

Na internete fungujú milióny značiek. Z týchto stoviek miliónov len málo inzeruje, aspoň to tvrdí Facebook. Ak si teda dnes myslíte, že je v digitále pretlak, čoskoro už nenájdete žiadne pomenovanie pre množstvo firiem, ktoré bude inzerovať.
Ak si v tomto boji chcete počínať dobre, musia vás zákazníci spoznať a vždy si vás asociovať jednoducho preto, lebo „zniete” a „vyzeráte” ako…vaša firma.
Aj firma musí nejako vyzerať a nejako komunikovať. Ak však vaše reklamy a rozličné marketingové kanály komunikujú úplne inak a využívajú úplne iný dizajn, ako potom zákazník zistí, že k nemu prehovárate práve vy?

Je to dôležité pre zákazníkov, ale aj pre vás

Na jednej strane potrebujete mať známy rukopis a tvár firmy, aby vás zákazníci spoľahlivo spoznali.
Na druhej strane je firemný tón hlasu a dizajn manuál otázkou šetrenia firemného času. Ako presne?
Predstavte si, že rozširujete tím o 3 ľudí, pričom každý z nich má v náplni práce prispievanie do firemného blogu a na sociálne siete.

Ak si to každý z týchto ľudí bude robiť „po svojom” a písať si príspevky a články ako chce, za pár dní nastane na vašom blogu a sociálnych sieťach chaos. A to len preto, lebo návštevníci nedostanú to, čo očakávajú. Nedostanú vašu identitu – jej firemný tón hlasu a vizuál.

dizajn manuál a branding

„To, či váš firemný tón hlasu a dizajn manuál bude počuť medzi tisíckami firiem je väčšinou otázkou prežitia firmy.“

Rovnako to funguje aj pri dizajnovaní. Fotky, videá alebo infografiky by sa mali väčšinou niesť vo farbách vašej firmy, ak však neinformujete nových zamestnancov o tom, ako vaša firma komunikuje, začnú za ňu komunikovať svojou vlastnou rečou. Sťahovanie obrázkov z fotobánk, vlastnoručná úprava fotiek, alebo nekvalitný dizajn sú len špičkou ľadovca.
Už asi rozumiete, prečo správna firma potrebuje tón hlasu a dizajn manuál. Potrebuje ju totižto k životu. A to preto, pretože bez týchto dvoch stavebných pilierov sa jednoducho stratí. Záplava tisícok firiem ju zmätie z obrazoviek desktopov a počítačov.
Len v prípade, že si dáte záležať na tom, ako pred zákazníkmi hovoríte a vyzeráte, môžete pomýšľať nad budovaním lojálneho spektra zákazníkov, ktorí sa k vám radi budú vracať.