Creative studio
Kontakt

Dizajn newsletteru – Budujte komunity

  • 24. februára 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
dizajn newsletteru

Podnik potrebuje mať svoju zákaznícku komunitu blízko. Je to otázka prežitia. Ako to dosiahnuť vďaka newsletteru je jednoduché.

Aj vám už sa stalo, že ste si niekde stiahli užitočný e-book za cenu vášho mailu a zrazu ste zistili, že ste sa upísali na firemný newsletter? Mne áno a musím povedať, že vo väčšine prípadov to neľutujem. Prečo? Pretože navštevujem stránky, ktoré ma zaujímajú a pohodlne ma vďaka newsletteru informujú o novinkách z rozličných odvetví. Navyše, väčšina content marketingu už je naozaj sofistikovaná a majitelia stránok presne vedia, čo zákazníci chcú. My chceme kvalitný obsah a oni zase komunitu. Vybudovať skvelý dizajn newsletteru nie je jednoduché. Niekoľko expertov sa však rado podelilo o svoj špecifický know-how.

Píšte, aby ste informovali, nie kázali

Presne tak, to je prvý postreh vo väčšine prípadov, kedy som sám nebol spokojný s tým, čo som obdržal. Newsletter bol neosobný, trochu neohrabaný a choval sa ku mne ako k nevzdelancovi. Jednoducho, išlo o pusté kázanie a nevyvolalo vo mne žiadne emócie. To je newsletter, ktorý si neplní svoju povinnosť.
dizajn newsletteru

Zdroj:rosssimmonds.com

Pravdepodobne môj najobľúbenejší newsletter prichádza z rúk muža menom Hiten Shah. Tento človek pozbiera zaujímavý obsah, ktorý jednoducho prelinkuje na svoj newsletter a pošle svojej komunite. Nerobí nič viac a nič menej. Obsah, ktorý vyberá, je však tak kvalitný a dôveryhodný, že má v dnešnej dobe už stovky tisíc nasledovateľov. Hiten týmto spôsobom nezaujíma rolu kazateľa, ale sprostredkovateľa skvelých informácií, čo je naozaj návod na to, ako si získať pozornosť.
Jeho technika spočíva aj v tom, že k externému obsahu pridá aj ten svoj. No robí to rovnakým spôsobom a ladne. Nevnucuje sa a je len na samotnom prijímateľovi, ktorý článok si prečíta. Ku cti tomuto človeku ide aj to, že nikdy neponúka akýkoľvek produkt (aj keď to niektorí ľudia zvládajú bravúrne).

Buďte konzistentný

V tomto prípade platí isté pravidlo prepojenia s tlačenou formou newsletteru – novín. Keď otvoríte noviny, vždy dobre viete, že na strane 40 je športová sekcia, na konci sú vtipy a, že na začiatku je politika. Jednoducho nemusíte bádať stránkami a hľadať, čo vás najviac zaujíma.
To isté platí aj v prípade populárnych newsletterov. Vždy je všetko na svojom mieste. Každá sekcia má svoje miesto, odkiaľ sa nepohne, a teda aj prijímateľ vie, kde nájde svoje obľúbené stránky. Ak nejaká sekcia pribudne, či ubudne, mnoho tvorcov newsletterov o tom hneď na samom začiatku informuje. A robia to tak, pretože dobre vedia, že keby to neurobili, bude to mať negatívne dôsledky.

Newsletter je povinnosť, ak chcete mať komunitu

Obsah,dizajn a znova obsah. Toto su tri dôležité piliere pre newsletter. Nikdy nezabudnite ako prvý doručiť obsah a majte na pamäti, že čím je kvalitnejší, tým viac ľudí  sa newsletteru upíše. Ak teda chcete mať okolo vašej stránky množstvo nasledovníkov, newsletter proste musíte mať!