Creative studio
Kontakt

Dizajn obalu knihy

  • 23. januára 2019
  • Martin Vasiľ - brand director
dizajn obalu knihy

Dizajn obalu knihy je disciplína sama o sebe. Vyžaduje si nie len špecifickú kreativitu, cit pre detail…

Už aj ty si dostal možnosť nadizajnovať obal knihy? Ak áno, tak vieš, že je to celkom veľká zodpovednosť. Je to práve obal, ktorý v momente osloví čitateľov. Aj keď sa hovorí, že podľa obalu knihu netreba súdiť, robí to príliš veľa ľudí. Ak úbohý obal skrýva perfektný obsah, je to tá najhoršia možná kombinácia. Úspech knihy sa totižto asi nikdy nedostaví.

S tým, čo si prečítaš teraz, však budeš mať oveľa väčšiu šancu prísť s dizajnom, ktorý si získa patričnú pozornosť.

Pochop obsah, aby si pochopil dizajn

Dizajn obalu knihy sa logicky odvíja od obsahu a žánru. Mnoho dizajnérov odporúča si dokonca knihu prečítať, aby naplno pochopili, čo konkrétne sprostredkuje čitateľovi. Práve informácie o obsahu vedia napovedať dizajnérovi, aké hodnoty musí predávať práve dizajn obalu.

Ak dokážeš identifikovať kľúčové nápady v knihe, vieš ich určite aj umným spôsobom pretaviť do dizajnovej stránky knihy. Opäť si to vyžaduje trochu viac práce, no výsledok sa ti odmení krásnou korešpondenciou dizajnu s obsahom.

Ukazuj, ale nehovor

Práve to je kľúčové v práci dizajnéra, hlavne v prípade knižného obalu. Dizajn má ukázať, napovedať, ale nikdy nevysloviť celú pravdu. Má zaujať osobitým spôsobom, ktorý síce načrie do jadra obsahu, ale len natoľko, aby vzbudil pozornosť.

Svoju kreatívnu prácu si ideálne predstavte ako dvojminútový trailer na film. Tiež sa vám niekedy stalo, že ste uvideli trailer na film, ktorý vám povedal všetko? Takže ste už na film nemuseli chodiť. To isté sa nesmie stať ani  v prípade knihy. Obálka by mala nechať dostatok priestoru na fantáziu čitateľa. Ďalším užitočným elementom, ktorý sa ujal v posledných mesiacoch, je symbolika. Ak ju vieš do dizajnu zakomponovať, určite neváhaj. Symbolika vie vyjadriť milión slov a pocitov v sekunde a krásny dizajn tomu len pridá na exkluzivite.

Na úplný záver rada, ktorá sama o sebe napovie, ako viesť svoj dizajn. Ak sa nepodarí nič iné, dizajn by mal prinajhoršom navodiť istú náladu alebo emóciu. Nič nedokáže zaujať viac ako intenzívny pocit, ktorý prinúti čitateľa vziať knihu do rúk.

Ak teda nevieš ako ďalej a cítiš, že si v koncoch, neváhaj si vziať jeden z týchto tipov k srdcu. My vieme, že uspeješ!