Emotion capture – budúcnosť marketingu, ktorá je bližšie ako si myslíme?
Digitálny marketing postupuje míľovými krokmi. Rok 2016 sa nepochybne dá označiť za prevratný. Marketing na Facebooku zaznamenal obrovský nárast, Google prišiel s novými funkciami a konečne ste sa dočkali cross-device remarketingu.
Čaká nás čoskoro príchod emotion capture? Zasiahne naše súkromie? Aké problémy s ním prídu?
Marketing bude o emóciách, tentokrát doslova
Pred pár rokmi ste si niečo ako retargeting nevedeli predstaviť. Dnes už bez neho nefunguje žiadny poriadny e-shop. Aktuálne však vo svete rezonuje myšlienka emotion capture. Bez zbytočného teoretizovania si predstavme tento nástroj v praxi.
Ste na mobile, mali ste ťažký deň a radi by ste niekde zrelaxovali. Na vašej tvári je jasné, že je nálada na bode mrazu. V tej chvíli váš telefón v reálnom čase prečíta vaše pocity z tváre a veľmi intuitívne vám na mobile ukáže reklamu so správou „Nie každý deň svieti slnko? To je v poriadku. Daj si aspoň naše čerstvo čapované pivo. Sme len kilometer od teba!”
To už dáva zmysel, nie?
Pokiaľ ste si mysleli, že je tento scenár filmové sci-fi, budete čoskoro prekvapení.
Medzi jeho najväčšie plusy bude určite patriť zvýšenie relevancie reklám. Dodnes každý marketér bojuje s Adblockom a rôznymi iným nástrojmi o pozornosť užívateľa. Čo ak budú ľudia môcť vidieť len reklamy, ktoré pre nich budú mať v danom momente zmysel? A to len vďaka tomu, ako sa zatvária?
Nie je to už príliš?
Morálne zásady sú veľmi skloňovanou témou v oblasti marketingu. Emotion capture, nech je dobrý ako je, bude opäť budiť istú dávku kontroverzie.
To, že smartfóny budú čítať naše emócie a ešte k tomu na nás reagovať je úžasné. Kto zaručí, že sa to nebude zneužívať? Naše smartfóny si púšťame do súkromia bez problémov. S emotion capture si nás budú môcť zotročiť ešte viac.
Najväčší problém s emotion capture bude určenie pravidiel hry. Informácie, ktoré budú firmy získavať, opäť narastú a je len ťažko povedať, ako na ľudí zapôsobí marketing v reálnom čase.
Emotion capture technológia
História nás však poučila, že morálne problémy (hlavne v marketingu) sa časom vyriešia.
Technické problémy by ale nemuseli byť tak jednoducho riešiteľné.
Aj keď emotion capture svoje pevné základy má, ešte tejto funkcii zostáva prejsť dlhú cestu, kým sa dostane až k našim obrazovkám. Možné technické problémy by mohli ohroziť reakciu užívateľov a vieme, že negatívne skúsenosti vždy prevažujú tie dobré.
Práca s tak revolučnou funkciou musí byť detailná. Reakcia ľudí však vždy bude ťažko predvídateľná.
My sa už nevieme dočkať emotion capture v praxi. Zmeny, ktoré do marketingu prinesie, budú perfektne sekundovať virtuálnej a augmentovanej realite.
Cítite rovnaké nadšenie? Alebo ste skôr zhrození z toho, kam až ďaleko marketing zájde?