Creative studio
Kontakt

10 pravidiel dobrého formuláru na stránke

  • 27. decembra 2016
  • Martin Vasiľ - brand director

Vytvoriť lákavy registračný formulár nie je jednoduché. O to ťažšie je získať zákazníka. My sme pre vás vytvorili týchto desať prikázaní, ktoré vám napovedia ako na to.

Priznajme si to, ak máte dobre vyplnený kontaktný formulár na stránke s mailovou adresou zákazníka, je veľká pravdepodobnosť, že z toho môžete vyťažiť profit. Ak však zákazníkov mail nemáte, je to zlé. Medzi „maním” a „nemaním” zákazníkov mail je stotina sekundy. Ak totižto uvidí, že váš registračný formulár je ako vytrhnutý z katalógu hračiek, okamžite vašu stránku opustí.

A ak si aj myslíte, že viete vytvoriť perfektný formulár, nikdy nie je na škodu si opätovne pripomenúť základy.

Pravidlo číslo 1

Váš formulár musí byť jasný a stručný. Nič nie je kľúčovejšie ako tieto dva pojmy. V posledných mesiacoch sa na internete zjavili formuláre, ktoré po vypísaní formy svoje informácie zmažú. Jednoducho zadáte meno, a keď prejdete na inú kolónku, vaše meno zmizne. To síce pekne vyzerá, ale takýto formulár má za vinu, že klient zadáva nesprávne a chybné informácie. Jednoduchý formulár s menom, mailom a napríklad adresou je viac než dosť. Žiadne efekty. Registračný formulár musí byť priamočiary.

Pravidlo číslo 2

Veľa ľudí si myslí, že ak zvolí pestrú farebnú kombináciu pre svoj formulár, návštevníci si ho všimnú. Prekvapením však je, že záleží skôr na štýle a veľkosti písma, ktoré zohrávajú oveľa dôležitejšiu rolu ako farba.

Pravidlo číslo 3

Ďalšou veľmi dôležitou otázkou je, kam umiestniť registračný formulár? Asi netreba spomínať, že to zväčša záleží na dizajne vašej stránky. No z vlastných skúseností vieme, že veľa ľudom sa vyplatí umiestnenie na pravej časti obrazovky. Ideálne je umiestniť formulár tak, aby bol k dispozícii na každom kroku. Poprípade vytvoriť takzvaný pop-up formulár, ktorý vyskočí zákazníkovi „priamo do tváre” (rozumej, do stredu obrazovky). Ak váš obsah dá dostatočnú hodnotu a formulár bude dostatočne jednoduchý – privítajte nového zákazníka.

Pravidlo číslo 4

Určite každý ocení, keď formulár ponúka dostatočné množstvo miesta na vyplnenie informácií. Stretli sme sa totižto aj s takými, do ktorých sa pomaly nezmestila mailová adresa. Toto je naozaj školácka chyba. Dajte svojim zákazníkom priestor, oni ho radi vyplnia.

Pravidlo číslo 5

Ak sa náhodou rozhodnete, že chcete, aby váš zákazník škrtal rozličné políčka, a.k.a. checkboxy, určite ich príliš neupravujte a, prosíme vás, vyhnite sa rozličným efektom. Nezabúdajte, že registračný formulár má istú funkciu a z toho aj vyplýva jeho misia. Musí byť priamočiary a funkčný!

Pravidlo číslo 6

Pár prikázaní dozadu sme písali o tom, aké iritujúce to je pre zákazníka aj pre vás, keď náhodou niečo vyplní zle. Logicky z toho vyplýva, že formulár by mal automaticky oznámiť zákazníkovi, keď niečo vyplní nesprávne. Áno, vieme, nič nové. No dúfame, že nebudete prekvapení, ak povieme, že drvivá väčšina odfláknutých formulárov na túto funkciu kašle.

Pravidlo číslo 7

Sedmička je síce pekné číslo, ale tentokrát neveští nič dobré. Občas sa stane, že registračný formulár obsahuje viac informácií a nie všetky je nutné vyplniť. Čo ak chce zákazník vyplniť len meno a mail? Prídete oňho len kvôli tejto banalite? Receptom na tento problém je jasne a zreteľne stanoviť, čo je nutné vyplniť a čo nie.

Pravidlo číslo 8

Ešte stále máme v pamäti moment, kedy sme narazili na formulár, ktorý si pýtal viac informácií ako policajt pri výsluchu. Od samého začiatku si pýtal informácie o kreditke, adrese držiteľa karty. Aký dojem v nás zostal? V skratke – krediblita: level nula. Stručnosť v mínuse a vyzerá to príliš nútene, ak už registračný formulár vyžaduje takéto citlivé informácie. Vyhýbajte sa tomuto problému oblúkom.

Pravidlo číslo 9

Nasledovné prikázanie síce opakuje, čo už bolo inými slovami povedané, no je našou psou povinnosťou tento fakt vyzdvihnúť. Minimalizujte snahu, ktorú musí zákazník vynaložiť na vyplnenie vášho formuláru. Meno a mail stačí. Ak naozaj potrebujete viac informácií, skúste rozumne odôvodniť, prečo a ako budú informácie použité.

Pravidlo číslo 10

Číslo 10 uzaviera našu knihu prikázaní registračných formulárov. Posledný tip však stojí za to. Ak totižto chcete, aby vaši zákazníci zadávali informácie v jednotnej forme, odporúčame vám, aby ste do rozličných kolónok vyplnili ilustračne informácie vo forme, v akej ju chcete. Takýmto spôsobom sa nemôže stať, že vám niekto vyplní mobilné číslo inak, ako si to želáte, alebo dá priezvisko pred krstným menom.

Ak ste tento článok dočítali až sem, viete ako vytvoriť skvelý formulár. Riaďte sa týmito prikázaniami a nemôžete nič pokaziť!