Creative studio
Kontakt

Google Analytics nástroj, o ktorom musíš vedieť! (Úvod)

  • 3. júla 2016
  • Martin Vasiľ - brand director
AB Testovanie

Nebolo to tak dávno, čo sa na blogu objavil článok o Material Design od Google. Išlo o veľmi pozitívne vnímaný nástroj, ktorým si Google získal srdcia mnohých dizajnérov. Dnes sa pozrieme na ďalšie veľdielo od Google. Tentokrát o nástroj, ktorý používajú zväčša obchodníci, či majitelia stránok, a taktiež blogeri. Google Analytics je ultimátnym riešením pre mnohé ťažkosti, ktoré môžu trápiť obchodníkov na internete. Keďže ide o veľmi komplexnú tému, rád by som začal jednoduchým úvodom a v neskorších článkoch sa venoval jednotlivým prvkom Google Analytics. Takýmto spôsobom nebude nikto ukrátený o žiadne informácie a ja verím, že taktiež pochopíte využiteľnosť a benefity tohto nástroja.

Prečo Analytics začať používať?

Rád by som začal tým prečo, nie ako. Keďže dôvodov, prečo si okamžite zaobstarať Google Analytics je mnoho, vyberiem len tie najpodstatnejšie. Ako bloger, či majiteľ web stránky, vás určite zaujíma, koľko ľudí vašu stránku navštívi, ako návštevnosť optimalizovať, či ako si vysokú návštevnosť udržať. To všetko a viac sa dá zvládnuť na jednom mieste.
Vďaka Google Analytics zistíte aktuálnu návštevnosť vašej stránky, ako aj kde je vaše obecenstvo koncentrované a dokonca špecifické miesta pobytu návštevníkov. V dnešnej dobe mobilných zariadení, v dobe, kedy pomaly smartfóny v internetovom prehliadaní predbiehajú počítače, je nutné vedieť, či potrebujete aj mobilnú verziu vašej stránky. Analytics to za vás zistí! Zistí taktiež, z akej web stránky vaši návštevníci klikajú na tú vašu, ale aj to, ktoré marketingové kanály privádzajú najviac/najmenej návštevníkov. Aby toho nebolo málo, vďaka tomuto nástroju zistíte aj to, ktoré jednotlivé stránky na vašom webe sú najpopulárnejšie. Ako obchodníka vás určite bude zaujímať, koľko návštevníkov sa stalo vašimi zákazníkmi a odkiaľ o vás návštevníci vedeli. Nepochybne je užitočná aj informácia o rýchlosti vašej stránky, ako aj aký obsah je u vašich návštevníkov najžiadanejší. Z pohľadu majiteľov stránok sú tieto funkcie najzaujímavejšie. No, to ešte stále nie je všetko!

Ako získať Google Analytics

Pýtate sa, kde je háčik? Odpoveď vás prekvapí, nie je. Získanie tohto nástroja je veľmi jednoduché. Potrebné je mať založený Google účet, ktorý je spätý s Gmail-om, Google Drive, či Google Calendar a následne si nastaviť Google Analytics tak, aby sa prepojil práve s týmto účtom. Ak máte viac účtov, vyberte dôkladne ten účet, ktorý používate najčastejšie a predpokladáte, že ho budete ešte dlho používať. Počas používania Google Analytics môžete zdieľať prístup k dátam aj iným ľuďom, no určite nie je odporúčané zdieľať úplné právomoci.
Ak máte spravený Google účet, stačím vám už len navštíviť stránku Google Analytics a prihlásiť sa. Neskôr vám budú predstavené základné funkcie a tri kroky, ktoré sú vyžadované na nastavenie Google Analytics na vašom prehliadači.
 

Čo môžete čakať nabudúce?

Ako som spomenul v úvode, Google Analytics je veľmi komplexný nástroj, ktorému jeden článok jednoducho nestačí. Do budúcna teda hodlám priniesť sériu článkov, ktoré rozvinú detaily jednotlivých funkcií. Máte sa teda na čo tešiť!