Creative studio
Kontakt

Google reklama – Organika verzus peniaze

  • 12. júna 2017
  • Jozef Jakubov - designer

Ak už máte skúsenosti s google reklamou, viete, že existujú dva typy výsledkov.

Nadpis môže byť trochu mätúci, no rád upresním, o čom sa tento článok bude snažiť vypovedať. Vo svojej podstate by som rád upresnil, a pomenoval, rozdiely medzi organickým a plateným vyhľadávaním ako je napríklad google reklama.

Buď, alebo

Ak niektorí máte už s niečim takým skúsenosti, viete, že existujú dva typy výsledkov, ktoré vám toto vyhľadávanie či už cez google alebo iný vyhľadávač prinesie. Tieto dva typy môžu byť platené, či organické (niekedy pomenované aj naturálne). Organické vyhľadávanie chápte ako list výsledkov, ktoré sú podľa podobnosti vyhľadávaných prvkov zoradené na základe relevantnosti. SEO, alebo aj search engine optimization, má práve za úlohu vytvoriť takýto rebríček podľa spomínanej prínosnosti.
Na druhej strane figurujú platené vyhľadávania. Inými slovami je to napríklad google  reklama, za ktoré si zaplatil majiteľ webstránky, aby sa jeho stránka zobrazila vždy, keď niekto vyhľadá kľúčové slová, pod ktorými sa nachádza daná webstránka.
 

Google reklama – Nie je ťažké ju rozpoznať

Google reklama a organické vyhľadávanie teda nespočíva len v tom, že si za jeden z nich niekto zaplatil a za druhé nie, ale aj v tom, ako ich systém zoraďuje a rozmiestňuje. Google a Yahoo! majú vlastné prístupy k tomuto rozmiestňovaniu a najlepšie ich môžete vidieť na priložených obrázkoch. Z nich je jasné, že sa nemôže stať, že by ste si tieto dva typy výsledkov zamenili. Je to spravené hlavne preto, že častokrát je funkcionalita organického vyhľadávania oveľa bližšia tomu, čo užívateľ hľadá.
google reklama
Google reklama a organické vyhľadávanie

Hľadáte? Pre ktoré výsledky sa rozhodnúť?

Vďaka vedomosti o tom, ako sa odlišujú tieto dve formy vyhľadávaných výsledkov, môžete lepšie usúdiť, čo hľadáte a čo vám bude viac nápomocné. Môj názor je, že pokiaľ hľadám niečo, do čoho som ochotný investovať svoje peniaze, je platená forma vyhľadávania tou správnou voľbou. Ak hľadám dobré zdroje informácií, v organickom vyhľadávaní nájdem vždy to, čo potrebujem. Nemusí to byť pravidlom, ale ako pravidelnému používateľovi sa mi tento spôsob osvedčil najlepšie.