Creative studio
Kontakt

Home office – prekliatie alebo dar?

  • 2. septembra 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
Home office - prekliatie alebo dar? - h24 studio s.r.o.

Práca z domu síce znie ako raj na zemi, no je prekvapivo ťažké z domova pracovať efektívne. S týmito radami sa to, však dá zvládnuť.

Home office, alebo aj domov freelancerov. Sen, ktorý uchvátil mnohých ľudí, len aby zistili, že z domu jednoducho efektívne pracovať nevedia. Chladnička nie je ďaleko, blízko je aj k tvojmu obľúbenému gauču, práca počká, nie?

Aj takto nejako môže prebiehať klasický deň človeka pracujúceho z domu. Našťastie existuje pár fígľov, ktoré nefungujú len pre expertov a majstrov zen, ale aj pre nás, obyčajných pracantov. Ako teda byť produktívny ak pracujete z domu?

Vytvor si vlastný režim

Aj keď ti to možno bude trvať dlhšie, je fajn, ak si vytvoríš vlastný hodinový režim. Byť obkolesený toľkými lákadlami naraz nie je jednoduché, ak si však spravíš vlastnú pracovnú dobu a budeš disciplinovaný, dá sa to zvládnuť.

Na druhej strane, nie je všetko, ak budeš disciplinovaný len ty! Určite daj svojmu okoliu echo o tom, že budeš pracovať z domu a k práci potrebuješ pokoj. Takto nielenže nastolíš jasné pravidlá, ale bude sa ti pracovať o poznanie jednoduchšie.

Ak máš svoj vlastný domáci kútik, kde má zvyšok rodiny vstup zakázaný, svojím spôsobom robíš dobro. Mnoho skúsenejších ľudí tvrdí, že im pomohlo, keď si jasne stanovili rozmedzie ich „pracovne”. Akonáhle z tohto miesta vystúpili, mohli z hlavy pustiť svoje pracovné starosti a jednoducho tak nastoliť istú formu harmónie medzi súkromným a pracovným životom.

Organizácia a efektivita

Aby bolo jasno. Home office neznamená, že budeš mať menej práce! Znamená len zmenu prostredia (pravdepodobne) k lepšiemu. Ak si teda rád vedieš striktný kalendár, alebo to-do list, určite sa tomu nevyhýbaj ani doma, práve tu ti to pomôže oveľa viac.

Väčšina z nás pracuje na počítači. V práci síce nemáme veľa možností z kancelárie na polhodinu ujsť na prechádzku so psom, no v prípade, že máte home-office, určite to využite. Nielenže vám vaše oči poďakujú, ale vaša myseľ a energia taktiež. Niektorí ľudia dokonca preferujú krátky 15-30 minútový oddych po obede, ktorý ich naštartuje na zvyšok dňa.

V neposlednom rade prinášame radu nad zlato. Po dlhom pracovnom dni si na konci dopraj aspoň zopár chvíľ s inými ľuďmi. Nezabúdaj, že domov je stále miestom, v ktorom žiješ so svojimi najbližšími. Pre niektorých je náročné udržať tenkú hranicu medzi prácou a rodinou. Je to o to ťažšie, ak pracuješ z domu, preto si na to dávaj pozor!