Creative studio
Kontakt

Inbound a Outbound marketing

  • 6. septembra 2019
  • Martin Vasiľ - brand director

Inbound a outbound marketing sú dva obrovské marketingové pojmy. Ak chcete mať jasno v marketingu, je nutné im dobre rozumieť. S tým vám však veľmi radi pomôžeme. Tento článok vám spraví krátky prierez týmito dvomi variantmi marketingu a vysvetlí, o čom sú.

Inbound a outbound marketing. Čo znamenajú? A aký je medzi týmito spôsobmi marketingu rozdiel?

INBOUND MARKETING

Ak niekto spomenie v konverzácií Inbound Marketing, tak majte v jednom jasno – rozpráva o forme marketingu, ktorý sa zaoberá vytváraním kvalitného obsahu, ktorý priťahuje zákazníkov k firme a produktu, teda tam, kde by mali aj byť. Tým, že stotožníte svoj obsah so záujmami klientov, vytvoríte takzvaný „inbound traffic”, alebo aj zákazníkov, ktorí budú prichádzať zvnútra. Takýto zákazníci sú ľahšie konvertovaní, sú bližšie k firme a je jednoduchšie ich uspokojiť. 

Inbound marketing spravil z digitálnej distribúcie vedu, ktorá dokáže merať výsledky a je výlučne orientovaná na výsledky. Táto forma marketingu sa ďalej vyznačuje digitálnou distribúciou a hlavne úplne inou správou pre svoju cieľovku.

Primárna správa, ktorú odovzdáva inbound, je viac edukačná a častokrát obsahuje aj vlastný názor a myšlienkové pochody. Nie je žiadnym prekvapením, že inbound je aj viac transparentný a hlavne priamo volá po interaktivite so svojou cieľovkou.

OUTBOUND MARKETING

Tradičný marketing má oveľa bližšie práve k outbound-u. Ide o klasickú formu marketingu ako rádio, TV, noviny, magazíny, pošta či billboardy. Avšak štipka tradičného marketingu sa preniesla do digitálu vo forme bannerov, mailov, PPC reklám a, bohužiaľ, SPAMU.

Čo však robí outbound špecifickým je jeho správa. Jeff Rosenblum zašiel tak ďaleko, že nazval outboundovú správu úplným h****m. Je to však také zlé?

Outbound je totižto teritórium, kde vyhráva ten najhlasnejší, nie ten najkreatívnejší a najlepší. Dnes je tu možnosť aj pre naozaj šikovných ľudí a firmy bez obrovského rozpočtu, v minulosti však outbound poskytoval možnosti len pre tých „prachatých”.

Tento článok však nie je o tom, aby hodnotil, ale len pomenoval fakty. Inbound a Outbound marketing? Osobne odporúčame v dnešnej dobe určite inbound. Je bližší klientovi a určite je efektívnejší. Ak sa však obrátite na outbound a viete, že to vašej firme pomôže, nie je na tom nič zlé.