Creative studio
Kontakt

Influencer marketing? Čo to je?

  • 10. septembra 2019
  • Martin Vasiľ - brand director

Dnes sa spoločne pozrieme na jednu z najnovších foriem marketingu. No, možno nie až tak novú, ale povedzme, že Youtube tejto forme marketingu otvoril úplne nový level.

Faktom je, že isté formy marketingu, alebo spôsoby získavania klienta, sa v istej chvíli jednoducho zastavia a prestanú generovať zisky/klientov. V tomto momente musí firma rozmýšľať nad inými alternatívami. Veľa spoločností v dnešnej dobe sa v podobnej situácií obráti práve na influencer marketing, alebo aj vplyvných ľudí. Ako to ale funguje?

Vplyv znamená predaj

Influence marketing funguje vtedy, keď sa firma rozhodne kontaktovať vplyvného človeka, ktorý má práve vplyv na firemnú cieľovú skupinu. Takýmto človekom môže byť aj celebrita, ale v dnešnej dobe si na svoje prídu hlavne youtuberi. Tí majú v hrsti hlavne mladšie ročníky s gigantickou nákupnou silou…a to práve teší korporácie.

Aby teda firma nerobila marketing priamo, tak si zaplatí alebo aj prenajme takéhoto „influencera”, ktorý produkt spomenie vo svojom videu a voilá, predaje stúpnu. Vážne, je to TAK jednoduché. Stačí, aby si takýto youtuber dal na stolík za sebou fľašu coca-coly a okamžite sa dejú divy.

To nie je všetko

Samotný influencer marketing je skvelý, ale len málokedy je v boji sám. Sekundujú mu takmer vždy aspoň dve iné formy digitálneho marketingu. Tými sú marketing na sociálnych médiách a content (obsahový) marketing. Je to tak práve preto, lebo drvivá väčšina kampaní s vplyvnými ľuďmi jednoducho musí byť doprevádzaná týmito formami, aby o kampani „dali vedieť”.

Na druhej strane sú to však influenceri tí, ktorí tiež musia vďaka svojim komunitám túto kolaboráciu propagovať. A sú to práve miliónové komunity, ktoré prinášajú želané výsledky. Čím väčšia je komunita, tým väčšia bude kampaň a eventuálne aj influencerov zárobok.

Mnoho takýchto kampaní je taktiež založených na istom obsahovom elemente. Tento obsah môže byť naplánovaný firmou, alebo samotným influencerom, ktorý vie asi najlepšie ako túto kampaň „predať” svojim followerom.

Aj napriek tomu, že social-media marketing a content marketing nie sú synonymné s influence marketing, spolu sformujú kampaň, ktorá takmer isto bude v pozitívnych číslach.