Creative studio
Kontakt

Je emailový marketing mŕtvy?

  • 2. marca 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
ailový marketing - Je podľa vás naozaj mŕtvy? - h24 STUDIO

Emailový marketing je mnohým ľuďmi pokladaný za mŕtvy. Čísla, však hovoria niečo iné a vynára sa praví opak.

Zaujímavé stránky ako Quora, či Pinterest, sú posledné mesiace v pravidelných intervaloch zaplavované otázkami typu: „Je emailový marketing naozaj mŕtvy? Používa ho ešte niekto?” Prekvapivo vedia podobné otázky rozprúdiť na stránkach búrlivú diskusiu. Našťastie ide o jednu z tém, na ktoré nie je ťažké nájsť odpoveď, no napriek tomu ju nenájdete priamo pod nosom. Stačí sa pozrieť na čísla a zaujímavé informácie, o ktoré sa so svetom podelili startupy a zabehnuté podniky.
 

Z posledných síl

V skratke, emailový marketing nedožíva a nie, nemá pred sebou posledné mesiace života. Aj keď je možno pravda, že komunikovanie cez email upadá, ešte stále má niekoľko zaujímavých funkcií. S príchodom sociálnych sietí a aplikácií ako Whatsapp, či Viber, sa komunikovanie presunulo inam, no ešte stále sa rozličné dôležité dokumenty posielajú cez email. Teda je možné tvrdiť, že v istej forme komunikovanie cez mail ešte stále prebieha veľmi frekventovane.
Avšak mail sa počas rokov stal veľmi významným marketingovým nástrojom. Firmy typu B2C (business to customer), alebo inak firmy, ktoré svoje služby a produkty predávajú koncovému zákazníkovi, emailový marketing používajú pomenej (prekvapivo). Vytvárajú si však sofistikované, automatizované mailové sekvencie. Stalo sa aj vám, že ste sa prihlásili na stránku a okamžite ste si našli uvítací mail, na to vám prišiel mail o inštrukciách ako stránka funguje, poprípade sa vám o dva dni stránka pripomenula newsletterom?
Ak vám toto znie povedome, vedzte, že majitelia stránky vedia presne, čo týmto sledujú. Ocitli ste sa totižto v tzv. „zákazníckom lieviku”. Akonáhle ste v ňom, všetko vedie k tomu, aby ste sa stali platiacim zákazníkom. Ide o klasický cyklus a mailový marketing v ňom hrá ústrednú rolu.

Emailový marketing v BítuBí

Na druhej strane barikády figurujú B2B (business to business) firmy. Ide o podniky, ktoré svoje služby/produkty sprostredkujú iným firmám. Tu je emailový marketing najsilnejší. Nie je žiadnym prekvapením, že firmy vnímajú mail oveľa serióznejšie ako bežný konzument, možno aj preto patrí mailový marketing medzi najsilnejšie kanály.
Vďaka mailu je možné šikovným spôsobom, a zároveň prirodzene, kontaktovať iné firmy a nadviazať partnerstvá či uzatvoriť rozličné nákupné/predajné zmluvy. Výhodou mailového marketingu je, že pokiaľ viete napísať kvalitný mail (alebo máte skvelého copywritera), výsledky máte skoro zaručené. Samotný text je v tomto prípade veľmi dôležitý a musí byť lákavý a hlavne odovzdávať hodnotu, ktorá zaujme percipienta.
Takže, ak by som vám mal odpovedať na úvodnú otázku, tak budem stručný. Nie, email ako taký mŕtvy nie je a jeho pohreb sa tak skoro neudeje. Ešte stále patrí medzi dôležité formy komunikácie, marketingu a hlavne vo firemnom ekosystéme ho zatiaľ nič nenahradilo. Ak ste majiteľom firmy, či web stránky, určite nevynechajte tento spôsob marketingu, keďže má stále svoje kvality.