Creative studio
Kontakt

Keď čas sú peniaze, tak rýchlosť je komodita

  • 21. októbra 2019
  • lukas
rychlost-webstranky

Už samotná titulka článku napovedá, čomu sa budem v najbližších odsekoch venovať. Rýchlosť webstránky je kritickým elementom v otázkach úspechu.

Malo by ísť prinajhoršom o jeden z najdôležitejších cieľov manažmentu každej webovej stránky – vytvoriť čo najrýchlejšie manévrovanie na stránke.

Samozrejmosťou naďalej zostáva vytvorenie stránky bez akýchkoľvek lagov, zaistenie responzívneho zážitku pre užívateľa a čo najrýchlejšie načítavanie stránky. Všetky tieto faktory hrajú dôležitú rolu v hre o zákazníkovu lojalitu a spokojnosť. Stránky, ktoré úspešne zvládli svoju misiu za rýchlosť, sú odmenené väčším počtom návštev, väčším počtom užívateľov, z ktorých sa eventuáne stanú zákazníci a, samozrejme, aj vyššie priečky v hodnotení SEO (search engine optimization).

Ako na rýchlosť webstránky?

Na druhej strane sa však cesta za rýchlou webstránkou môže skladať z rozličných úskalí a je nutné, aby viacero častí zapadlo do seba. Je to hra s konfiguráciami. Napriek tomu, ak viete, že rýchlosť webstránky je to, čo vás drží od vytúžených cieľov, je jasné, že tieto kroky postupne musíte zvládnuť. Vynikajúcim začiatkom vašej cesty je najprv stránku podrobiť viacerým testom rýchlosti, na základe ktorého zistíte, kde sa nachádzate a aká veľká investícia (finančná, časová) vás čaká. Poznáme viacero nástrojov, ktoré vám s tým pomôžu. Ja som si posvietil na skúsenosti s Google PageSpeed Insights.

Unikátnosť nástroja od Google spočíva v tom, že dokáže ohodnotiť nielen desktop-ovú verziu vašej stránky, ale aj tú mobilnú. PageSpeed Insights teda získa dvakrát URL vašej stránky. Raz od desktopového agenta a raz od mobilného agenta. Na základe testu dokáže nástroj vytvoriť rebríček podľa hodnôt od 1 do 100. Čím vyššie je číslo, tým kvalitnejšie sú optimalizačné funkcie vašej stránky. Ak podrobíte vašu stránku takémuto testu s hodnotou prevyšujúcou 85, gratulujem vám, ste na tom vynikajúco! Na svete je aktuálne aj rozšírenie špecifické pre Google Chrome, ktoré umožňuje vývojárom ešte jednoduchší prístup k tomuto nástroju. Čo je však najlepšie, je, že na základe výsledku testu vám samotný nástroj odporučí, aké kroky treba podstúpiť, aby ste sa pri následnom teste ocitli, čo najvyššie. A to sú rady na nezaplatenie!