Creative studio
Kontakt

Vaša kvalita web stránky – ako ste na tom?

  • 2. augusta 2016
  • Martin Vasiľ - brand director

Je vaša stránka dosť dobrá? Aj tie najmenšie detaily majú svoju váhu a hrajú rolu v popularite web stránky.

Dnešný článok sa bude venovať vám. A vašej stránke. Znie to dobre? Ja dúfam, že áno, pretože na vás čaká zopár naozaj zaujímavých a užitočných internetových nástrojov, ktoré skvalitnia vašu web stránku z viacerých pohľadov. Nebudem ďalej otáľať, pustime sa spolu do toho.

Váš web je virtuálna vizitka a tomu má zodpovedať aj kvalita web stránky

Tento podnadpis by si všetci majitelia stránok mali vziať k srdcu, a podľa toho sa stavať aj k skvalitňovaniu svojej stránky a jej obsahu. A je to práve obsah, na ktorý si ako prvý posvietime. Do povedomia si najprv dáme stránky s menom CopyScape a Siteliner. Tieto stránky sú veľmi nápomocné, ak vás zaujíma, ako unikátny je obsah na vašej stránke. Ide nielen o zabezpečenie toho, že má niekto rovnaký obsah ako vy, ale aj ochrana pred tým, aby vám niekto obsah neukradol! V dnešnej dobe je to len otázka dvoch klikov a váš článok sa môže objaviť na stránke úplne iného užívateľa. Preto je odporúčané občas tieto stránky navštíviť a nazrieť aj na možnosť rozličných riešení proti plagiatorizmu, ktoré tieto stránky ponúkajú.
Internet je jedna veľká prepletená pavučina. Niet divu, že sa niektorí užívatelia na váš web dostanú z viacerých možných destinácií. Toto prepojenie a ako ho optimalizovať a maximalizovať účinok rieši hneď niekoľko nástrojov. Perfektným nástrojom je napríklad Majestic SEO, ktorý vám pomôže túto pavučinu rozlúštiť. Zároveň vám táto stránka pomôže s celkovou optimalizáciou search engine marketingu, ale dokáže pre vás spraviť aj „audit” vašej web stránky a tým pádom vám sprostredkovať škálu užitočných informácií. Aby toho nebolo málo, tak na tejto stránke nájdete aj možnosť pre developérov získať prístup k užitočným dátam. Pri nástrojoch takéhoto typu ide zväčša o platenú formu, no niektoré najjednoduchšie funkcie bývajú aj zadarmo.

Rýchlosť rozhoduje

Už ste pravdepodobne aj vy zažili situáciu, kedy ste sa nutne potrebovali dostať na nejakú web stránku, no jednoducho vás tlačil čas a stránka bola príliš pomalá? Nie je to prekvapivé, že je to práve rýchlosť stránky, ktorá primárne rozhoduje o tom, či užívateľ zostane na vašej stránke, či nie. Preto je povinnosťou navštíviť stránky podobné Webpagetest či tools.pingdom.com. Cez túto stránku sa dajú robiť rýchle a jednoduché testy rýchlosti kdekoľvek na svete. Existuje dokonca aj možnosť pokročilých testov s rozličnými alternatívami. Výsledky vám nielenže objasnia aktuálnu rýchlosť vašej stránky, ale dokonca vám dá systém rady, ako zlepšiť optimalizáciu rýchlosti.
V dobe, kedy mobilné prehliadanie prevyšuje pomaly to počítačové, sa treba uistiť, že je vaša stránka kvalitne optimalizovaná na smartfóny. O to sa vám postará samotný Google, ktorý vám spraví test na základe viacerých kritérií a vyhodnotí ako kvalitne je stránka optimalizovaná. Pokiaľ je výsledok pozitívny, označí vašu stránku a bude vnímaná ako stránka s veľmi dobrou optimalizáciou. Tento nástroj nájdete na tejto adrese Google.
Kvalita web stránky nepatrí medzi tie absolútne najdôležitejšie priority, no na ceste k ideálnemu webu je určite povinnou zastávkou. Medzi najspoľahlivejšie stránky, ktoré vám s validáciou pomôžu, je napríklad ValidatorW3. Tento nástroj vám pomôže nájsť chyby, ktoré môžu vadiť návštevníkom. Zaujímavosťou je, že bol ValidatorW3 budovaný v spolupráci s Mozillou, a teda by malo ísť naozaj o kvalitné funkcie.

Dbajte na kvalitu

Medzi zaujímavé stránky patrí Downforeveryoneorjustme. Na tejto stránke rýchlo a jednoducho zistíte, či stránka, na ktorú sa neviete dostať, je problematická len pre vás, alebo aj iných užívateľov. Občas totižto nie je chyba u vás, no občas je práve chyba na vašej strane a vďaka tejto stránke to rýchlo zistíte.
Na sledovanie tých najobľúbenejších, či najzdieľanejších postov a Tweetov si určite posvieťte na Buzzsumo. Ide síce o platenú službu, no pri niektorých stránkach vám informácie ukáže aj zadarmo. Ak vás však zaujíma ako veľmi je populárne konkrétne URL, môžete to zistiť vďaka Sharedcount. Ako aj v prípade vyššie spomenutých nástrojov, aj tento je veľmi jednoduchý a ukáže vám informácie a zdieľaní daného URL.

Poznáte iné?

Ak vás zaujal tento článok, určite nezabudnite zanechať komentár s vašimi postrehmi, či skúsenosťami so spomenutými, ale aj iným nástrojmi. Taktiež nás zaujímajú vaše odporúčania. Spolu budeme bojovať proti zastaraným web stránkam!