Creative studio
Kontakt

Lead Magnets – pritiahnite si zákazníkov

  • 2. marca 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
Lead magnets, novodobá a sofistikovaná forma získavania si zákazníkov. Že neviete o nej veľa? So štipkou umu je to jednoduché...

Lead magnets, novodobá a sofistikovaná forma získavania si zákazníkov. Že neviete o nej veľa? So štipkou umu je to jednoduché.

Lead Magnets. Čo to vlastne je a na čo slúži? Veru, u nás na slovenskom internete nie je táto téma príliš rozoberaná. Niektorí majitelia, (aj) úspešných stránok, stále nevedia, na čo tento úžasný nástroj využiť. My chceme túto vedomostnú dieru využiť a vyplniť ju užitočnými informáciami. Dúfame tiež, že si prídete na svoje a tento článok vám bude slúžiť ako inšpirácia na vytvorenie vášho vlastného lead magnet-u.

Mail je nová modla

V skratke je lead magnet jednoduchá ponuka, ktorú automaticky „vyhodí” web, keď ho navštívi nový návštevník. Takáto ponuka je spravidla zadarmo a častokrát ide o newsletter, e-book, či webinár. Za všetku hodnotu, ktorú ponúka, si pýta len jediné, a to návštevníkov e-mail. Ide o veľmi efektívny výmenný obchod, no častokrát jednoducho málo platný. To sa stáva hlavne v prípadoch, keď je lead magnet nudný a neponúka akúkoľvek zaujímavú hodnotu. V takom prípade prichádza web o potencionálneho zákazníka a jeho e-mail nedostane.
Lead magnet-y nie sú žiadna veda. Aj keď nie je jednoduché ich vytvoriť kvalitne. Treba si na ne posvietiť a ak splníte týchto pár krokov, vaše šance na získanie zákazníkovho e-mailu sa určite zvýšia.

Čo musí mať atraktívny lead magnet?

V prípade dobrých lead magnet-ov si všimnite jednu veľmi dôležitú vec, a tou je hodnota. Užitočná hodnota, ktorú prináša obsah, ktorý návštevník získa za svoj e-mail. Aby však túto informáciu odovzdal, treba, aby bola hodnota enormná. Nemôže ísť o zhluk informácií, ktoré ste si len vygooglili a zorganizovali do elektronickej knihy.
Obsah musí mať zmysel a musí byť zaujímavý a prínosný pre koncových užívateľov. Toto najlepšie zvládnete, ak si spravíte akýsi výskum vášho zákazníckeho segmentu. Tak získate prehľad o tom, čo zaujíma vašich návštevníkov a hlavne, aké informácie sú pre nich relevantné. Relevantnosť sama o sebe je kľúčová.
Mnoho ľudí pri tvorbe lead magnet-u príde na to, že obsahuje toľko užitočných informácií, že by ich mohli nejako zmonetarizovať. To je však omyl. Takéto myslenie má len krátkodobý dopad na podnik/web a je nutné tento obsah poskytovať naozaj zadarmo, aby dosiahol plnohodnotné, dlhodobé výsledky. Taktiež platí pravidlo, že získavanie tohto obsahu nie je jednoduché. Čím viac sa ponoríte hlbšie, tým viac zaujímavých informácií vylovíte. Treba byť precízny a upriamovať sa na hodnotu
V neposlednom rade treba vynechať akékoľvek zavádzanie. Neveríte? Sám som bol prekvapený, no niektoré weby nasľúbujú hory-doly, aby váš e-mail dostali. Karma je zdarma a verte, či nie, takéto praktiky vždy skončili obrovským odlivom fanúšikovskej základne.
Ak už máte svoj lead magnet vytvorený, zostáva vám urobiť jedinú vec. Spýtajte sa samých seba: „Je to dosť dobré?” Nezabúdajte, idete po užitočnej hodnote a tej nie je nikdy dosť. Pri lead magnet-och existuje priama úmera úspešnosti a sprostredkovanej hodnoty. Ak na tieto dôležité body nezabudnete, získate si skvelú komunitu užívateľov.
V nasledujúcej sekcii nájdete lead magnet-y, ktoré dokazujú, ako sa to má robiť.

marketingshow

Zdroj: conversionxl.com

leads-3

Zdroj: sitepronews.com

lead-magnets-3-1024x511

Zdroj: prestashop.com