Creative studio
Kontakt

Má Dislike stále možnosť preraziť na Facebooku?

  • 4. augusta 2016
  • Martin Vasiľ - brand director

S novými „emóciami” na Facebook-u sa opätovne vynára možnosť dislike-u. Malo by toto tlačidlo v dnešnej dobe zmysel.

Veľmi zaujímavá téma, na ktorú už bolo povedané naozaj veľa. Dnes sa však spoločne pozrieme na to, čo sa skrýva za ignorovaním vývojárov facebook-u voči tomuto „želaniu” viacerých používateľov.

Dostali sme emócie

Ako už všetci návštevníci facebooku dobre vedia, od februára sa spustili emotikony pod každým postom, ktoré firma samá nazýva „reactions”. Ide o nástroj na vyjadrovanie emócií, keďže facebooku už dlho nestačilo like tlačidlo. Takýmto spôsobom chce priblížiť Zuckerberg emočné vyjadrovanie na jeho virtuálnej sieti. Doposiaľ boli odozvy pozitívne a reactions si našli svoje miesto. No napriek tomu tu je ešte stále pevná základňa ľudí, ktorí nie a nie prestať prosiť o „dislike” tlačidlo. Samotný manažment a vedenie facebooku tento rok odpovedalo na túto odozvu a tentokrát nenechali nič na náhodu.

Už nie sme v starovekom Ríme!

V prvom rade je nutné poznamenať, že vedenie Facebooku ide primárne po širokej škále emócií. To znamená, že „like” a „dislike” tlačidlá automaticky vypadávajú z hry, keďže o samotnej emócií používateľa len veľmi málo vypovedajú.
Vo veľmi hlbokom príspevku sa riaditeľ dizajnu Geoff Teahan vyjadril, že ľudia potrebujú širokú škálu pri výbere, aby sofistikovane vyjadrili svoje emócie. Facebook nechce dosiahnuť jednoduchú binárnu rovnicu formou „like” a „dislike”. Ako sám Teahan povedal, nie sme predsa v starovekom Ríme, aby sme sa zúžili na palec hore a dole.

Čo nato Mark?

Samotný Mark Zuckerberg sa taktiež nechal počuť a, pravdepodobne, na túto tému povedal posledné slovo. Tvrdí, že zatiaľ čo „like” tlačidlo má na Facebooku svoju hodnotu, „dislike” by túto virtuálnu sieť len znehodnotilo a prinieslo by zbytočnú negativitu. Je teda jasné, že Facebook s týmto tlačidlom neráta a ide im skôr o vyjadrenie konštruktívnych emócií.
Na druhej strane, stále je miesto na prejavenie sa v komentároch. Táto možnosť je rovnako požehnaním ako kliatbou. Niektorí užívatelia ich totižto využívajú v extrémoch. Ešte stále odboj po „dislike” tlačidle neustal a občas sa ešte objaví nejaký tweet, ktorý oň žadoní. Bohužiaľ, je viac než jasné, že sa tohto tlačidla nikdy nedočkáme.

New-Facebook-emoticons-in-this-2016

Zdroj: newaccountfacebook.com