Creative studio
Kontakt

Marketing na sociálnych sieťach verzus SEO – zaujímavosti z porovnania

  • 9. septembra 2019
  • Martin Vasiľ - brand director

Marketing na sociálnych sieťach (SMM) či SEO sú dve obrovské témy digitálneho marketingu. Samozrejme, aj my sme o nich niečo málo napísali. Avšak, len málokto sa pokúšal tieto dva svety porovnať a dokonca prišiel s rozumným záverom.

Celosvetovo známy portál o online marketingu moz.com však pred nedávnom prišiel s týmto porovnaním a my sme okamžite zbystreli.
Na základe širokého výskumu autorka zistila, že SMM dokáže prilákať viacero návštev na web. Znamená to, že SEO prestáva mať zmysel? A ak nie, čo sa skrýva za týmto výsledkom? 

Porovnanie úspešných blogov prinieslo výsledky, ktoré by mohli zmeniť aj vašu stratégiu.
Porovnanie úspešných blogov prinieslo výsledky, ktoré by mohli zmeniť aj vašu stratégiu.

Porovnávanie blogov

Autorka, Alexandra Tachalova, porovnala niekoľko blogov, ktoré sa zameriavajú buď na SEO alebo SMM. Na základe týchto zameraní vedela jednoducho rozlíšiť zdroje návštevnosti a hlavne cieľovú skupinu.
Následne analyzovala rozličné dáta a snažila sa porovnať jednotlivé prvky ako je napríklad aktivita návštevníkov.
Alexandra očakávala, že blogy venujúce sa marketingu na vyhľadávačoch budú mať väčšiu návštevnosť.
Sila sociálnych sietí (platenej a neplatenej formy) však jej domnienky úplne zničila.

Prekvapivé, no logické zistenie

Blogy, ktorá sa venujú SMM majú oproti svojim rivalom jednu tajnú zbraň. A to boli práve samotné sociálne siete.
Keďže je logické, že SMM blogy boli aktívnejšie na svojich profiloch, znamenalo to, že priťahovali väčšiu aktivitu svojej komunity.
Táto aktivita sa zobrazila aj na lepšej návštevnosti. Dôvod spočíva v hlbšej a pravidelnejšej komunikácii so svojou komunitou. Táto forma dialógu so sledovateľmi má dokonca pre tieto blogy význam aj v prípade organickej návštevnosti, ktorá bola vyššia ako u SEO blogov.
Pre blogy/firmy/značky, ktoré sa venujú len SEO a marketing na sociálnych sieťach (ak také sú) z toho vyplýva dôležitá vec.
Pravda je taká, že obe tieto formy digitálneho marketingu dokážu existovať jeden bez druhej.  No v tom prípade netreba očakávať prekvapivo dobré výsledky. Aspoň v prípade, že tvoríte na témy SEO a SMM obsah.

SEO verzus sociálne médiá. Neľahký súboj, no jednoznačný víťaz?

Rovnica je jednoduchá.
Investujte dostatok času do oboch. Chybu tým určite nespravíte.
SEO, rovnako ako marketing na sociálnych sieťach, má pre firmu zmysel. Oba tieto kanále dokážu priniesť návštevnosť, pričom sa zvýši šanca, že sa mnohí potenciálni zákazníci pretavia do stálych. A to je práve to, čo je najdôležitejšie pre budúcu stabilitu akejkoľvek firmy.