Creative studio
Kontakt

Microtargeting – budúcnosťou cielenia zákazníkov

  • 13. apríla 2017
  • Martin Vasiľ - brand director

To ako zasiahnete cieľovú skupinu predefinuje úspech vašej marketingovej kampane. Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako zasiahnuť cieľovku. Ponúka sa napríklad remarketing. Microtargeting ide však inou cestou a založený je na detailnej segmentácii cieľovej skupiny, a to hlavne podľa toho, koľko pozornosti vám daný užívateľ venuje.

Čím ste presnejší, tým lepší je microtargeting

Webová analytika je nepochybne nástroj, ktorý musí používať každá firma. Google Analytics ukáže niekoľko faktorov, ktoré sú kľúčové pri návštevnosti webu, konverzii alebo predaji. A to sú skutočne dôležité metriky.
Okrem týchto faktorov, však dokáže analytika odhaliť aj koľko pozornosti vám venujú vaši potenciálni zákazníci.
V praxi to väčšinou vyzerá takto.
Vytvoríte reklamnú kampaň, ktorej cieľom bude preklik užívateľa na vašu web stránku. Väčšina firiem následne kalkuluje s počtom užívateľov, ktorí si niečo zakúpili, alebo priamo web stránku opustili.
A v tom prichádza na rad microtargeting.

Pozornosť je vzácna, dostaňte z nej maximum

Firmy, ktoré majú tendencie členiť svoju návštevnosť na dva spomínané tábory prichádzajú o veľa.
Hádzať do jedného vreca užívateľov, ktorí opustili váš web predsa nemusí byť správne.
Nie je predsa rozdiel medzi užívateľom, ktorý opustí váš web po 30 sekundách a užívateľom, ktorý ho opustí okamžite? A čo potom v prípade, že potenciálny zákazník opustí web stránku po minúte?
Otázka je, ako využiť túto diverzifikovanú pozornosť? Je to pomerne jednoduché. Stačí logika a správny obsah, respektíve výzva k akcii. Microtargeting totižto vidí týchto 3 užívateľov ako jednotlivé cieľové skupiny s odlišnou pozornosťou. Preto musí každej skupine podsunúť iný obsah.
Stačí sa spýtať jednoduchú otázku:
”Ktorý z týchto 3 užívateľov má najbližšie k nákupu na vašom webe?”
Táto otázka vás jednoduchým spôsobom nasmeruje k tomu, aký obsah a výzvu k akcii zvoliť pre jednotlivých užívateľov, a tým zvýšiť ich potenciál k nákupu/konverzii.
Niektorých užívateľov treba len jemne podporiť zaujímavou ponukou, zatiaľ čo iní potrebujú viac obsahu. Bez microtargetingu, alebo analytiky, by ste to však nevedeli. A práve preto jej treba venovať dostatok pozornosti a využiť microtargeting ako formu optimalizácie cielenia.