Creative studio
Kontakt

Na čo je Buzz Marketing?

  • 21. októbra 2019
  • lukas

Všetci kreatívni ľudia, ktorí vidia budúcnosť marketingu vo virtuálnom svete internetu, zbystrite pozornosť!

Pojem Buzz Marketing otriasa svetom a je veľmi dôležitým nástrojom pre podnik. Že neviete, o čo ide? Tento článok vám pomôže.

Ako to funguje Buzz marketing?

Facebook má cez jednu miliardu používateľov. To je celkom slušná základňa potencionálnych zákazníkov, nie? Firmy si myslia, že stačí vytvoriť jednoduchú reklamu a dúfajú, že sa z celkového počtu užívateľov nájde aspoň zopár stoviek. Realita má však častokrát trpkú príchuť. Na to, aby firma vytvorila buzz, alebo inak aj ruch okolo svojej reklamy, či marketingovej kampane,a potrebuje zaujať hneď niekoľkými spôsobmi. Buzz Marketing funguje na jednoduchom princípe virálneho marketingu. Firma sa snaží kreatívnymi spôsobmi zaujať návštevníkov, zväčša sociálnych sietí, ktorí následne rozličnými komunikačnými kanálmi rozšíria o tejto kampani informácie. Jednoducho povedané, Buzz Marketing zakladá na virálnosti. Konkrétnym príkladom môže ísť nemenovaná americká firma vyrábajúca mixéry. Táto firma vo svojej propagačnej kampani natočila video, v ktorom ich mixér za pár sekund zničí úplne nový i-phone. Výsledok? Za deň malo video niekoľko miliónov videní a zdroje tvrdia, že sa predaj počas nasledujúcich týždňov zvýšil o 200%. Na druhej strane dosiahli výdavky na video zopár desiatok dolárov. Či sa teda Buzz Marketing oplatí nechám na vaše posúdenie.

Zrod Buzz Marketing-u

V tomto momente už chápete, že Buzz Marketing nefunguje bez kreatívnej chvíľky. No je ešte jeden dôležitý komponent. Ten sa nazýva „early adopters”, „influencers”, alebo inak aj ľudia s veľkým vplyvom vo svete internetu. Sú to ľudia, ktorí majú veľa sledovateľov na sociálnych sieťach ako Facebook a Twitter, ktorí keď zdieľajú takúto kreatívnu kampaň ako prví, doslova prilejú oheň do motora takejto formy marketingu. Niektoré kampane sú mierené presne na takéto typy virtuálnych entít a firmy si dokonca za takéto „tweety” radi mastne zaplatia. Na druhej strane máme všeobecne známe celebrity, ktoré dostávajú taktiež tučné honoráre za to, že sa v interview, či na sociálnej sieti zmienia o produkte alebo službe. Ľudia, ktorí majú obrovské základne sledovateľov sú ideálnym premostením takejto mediálnej kampane do všeobecného povedomia a v porovnaní s ostatnými formami marketingu dokážu byť veľakrát oveľa menej nákladné. Typickým príkladom je častá spolupráca startupov so známymi blogermi. Firma Grasshopper ponúkla zadarmo svoj membership každému, kto bol ochotný si dať firemnú nálepku na blog. Netreba sa teda čudovať, že predtým než vôbec firma išla na verejnosť, mala viac ako 2000 používateľov, ktorí s radosťou rozširovali firemné meno.

Úskalia virálnych kampaní

Avšak ani Buzz Marketing nie je prechádzkou v rozprávkovej krajine. Veľa nádejných kampaní sa jednoducho doslovne utopí medzi tonami iných, zaujímavejších reklám. Dnes ste v marketingu úspešní len vtedy, keď máte buď vysoký rozpočet alebo vysoké množstvo kreatívnych zamestnancov. Prvými inkarnáciami boli tzv. „pop-up ads” a „banner ads”, ktoré síce slávili vo svojích začiatkoch nevídaný úspech, no po čase sa stali pre konzumentov jednoducho…nudnými. Odvtedy, čo zákazníci začali cítiť k online reklamám odpor, sa firmy rozhodli na poli sociálnych sietí zvádzať boj o tie najkreatívnejšie digitálne kampane. Dnes si firmy dávajú najväčší pozor na precíznu diferenciáciu svojej značky a prístupu k marketingu spôsobom, ktorý je pre nich unikátny. Takýto prístup dnes zažíva veľký úspech, keďže vedia užívatelia rýchlo reklamy asociovať so značkami (príkladom môže ísť séria virtuálnych reklám vo forme videí od známej firmy Old Spice).

Buzz Marketing je v dnešnej forme fenoménom, ktorému sa každá úspešná firma nevyhne. Môže si vyžiadať hodiny prípav, no niekedy stačí zopár minút. Ak je však kampaň pripravená správne, má šokujúco pozitívne výsledky.