Creative studio
Kontakt

Najčastejšie chyby vo web dizajne, ktorým sa treba vyhnúť

  • 12. mája 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
Aké sú najčastejšie chyby na web stránke ktorým by sa mal každý dizajnér vyhnúť? Je ich viac, no tie najzkladnejšie vám prinášame v tomto článku...

Akým chybám sa má každý web dizajnér vyhnúť? Je ich viac, no medzi základné patria práve tieto.

Pred nedávnom som počul skvelú vetu, ktorá síce neovplyvnila spôsob, akým myslím, a teda, že verím v ľudskú šikovnosť, ale pobavila ma jej ironickosť: „Kde sú ľudia, tam sú problémy.”Táto veta, sa nevyhne žiadnemu remeslu, ani web dizajnu. Tie najčastejšie chyby na web stránke sú, našťastie, pomerne riešiteľné. V dnešnej dobe tak sofistikovaného dizajnu by niektoré z nich v skutočnosti ani nemuseli nastať. Týmto sa, prosím, vyhýbajte.

Chyby na web stránke – ktoré sú najčastejšie?

Poďme si to zhrnúť pekne postupne:

  • search box – odkedy je web studňou informácií, teda od nepamäti, je absolútne nemysliteľné, aby web stránka, či blog, nemali search box, prehliadanie ešte nikdy nebolo tak jednoduché a aby bola táto možnosť návštevníkom webu odňatá, je prinajhoršom nemysliteľné,
  • content friendly – asi tak nejako sa dá v skratke nazvať stránka s dobrým obsahom, samozrejme, je to užívateľské rozhranie a krásna vizuálna stránka, ktorá v prvom rade ohúri návštevníka stránky, no kvalitný obsah je to, čo mu predá najviac informácii. Je to práve obsah, ktorý musí byť častokrát spracovaný samotným web dizajnérom, ktorý má moc predať váš produkt, či službu,
  • navigácia – stránka ako taká môže rovnakým spôsobom napomôcť užívateľovi pohybovať sa na nej, ako môže jeho zážitok zo stránky zničiť. Je nutné prispôsobiť stránku tak, aby bolo jasné, čo musí užívateľ urobiť, aby získal chcený efekt, napr. nájsť produkty, služby, či navštíviť blog.
  • nekonzistentný dizajn rozhrania – kľúčové slovo? Konzistentnosť. Pravdepodobne toto znie veľmi zaujímavo a zdalo by sa, že toto je problém, ktorý sa naozaj nestáva často. No zdá sa, že to tak nie je. Esteticky jednoduchý a konzistentný dizajn naprieč stránkou ešte stále nie je pre niektorých samozrejmosťou.

Stačilo? Ale kdeže!

  • rozlíšenie – príliš veľa scrollovania je niečo, čo dokáže odradiť aj toho najzarytejšieho fanúšika vašej stránky, moderný web dizajn už vie prispôsobiť veľkosť akejkoľvek obrazovke, nezabúdajte na to.
  • registrácia – čím jednoduchšia, tým lepšie výsledky sú. Zabudnite na komplikované formy a nepýtajte sa zbytočné informácie. Tým potenciálneho zákazníka len odradíte. Prihlásenie pomocou sociálnych médií je, naopak, vítané.
  • hudba – v samotnom závere máme niečo prekvapivé, skutočnú čerešničku na torte, ktorou je hudba v pozadí. Už to bolo dávno, čo som takú stránku navštívil a v drvivej väčšine prípadov je hudba na stránke tragédiou.

To je z našej strany všetko. Na tieto chyby na web stránke si dajte pozor, buďte k svojej práci kritický a výsledok sa vám za to odvďačí.