Creative studio
Kontakt

Najväčšie chyby vo web dizajne

  • 14. októbra 2016
  • Martin Vasiľ - brand director
chyby vo web dizajne

Chybám sa nevyhne ani web dizajn. Pri niektorých, to však nie je nevyhnutné. Našťastie v odvetví webového dizajnu sa drvivá väčšina.

„ Chyby vo web dizajne, alebo kde sú ľudia, tam sú problémy. ” Toto je jeden z mnohých citátov, ktorý sa dá aplikovať všade. Aj vo web dizajne. Problémy však vznikajú pochybením. Našťastie v odvetví webového dizajnu sa drvivá väčšina problémov dá vyriešiť alebo odstrániť. Nikto nepríde o život. No občas sa zdá, akoby k tomu naozaj malo dôjsť, pretože niektoré chyby, ktoré tento článok spomenie, sa opakujú roky. Nikto ani len nezakrúti hlavou, pritom sú nadmieru jasné. Tu sú.

Moja stránka bude centrom sveta

Keď si založíte stránku, automaticky dostávate do hlavy myšlienku obrovskej návštevnosti, neskutočnej konverzie klientely, skvelého obsahu a tisícky newsletter odberateľov. Pravda je však viac než krutá. Kým nezapracujete na akejkoľvek forme marketingu, alebo váš obsah je viac než dobrý, skvelý a dokonca vynikajúci, nikoho nebude vaša stránka zaujímať. Nejaké skúsenosti s týmto mám a jednu vec som sa naučil. Pokiaľ nie je skvelý obsah a zaostáva aj promo, zábava sa končí.
Všetko to začína prvými štyrmi sekundami návštevníka na vašej stránka. Fakt je, že ak nezistí princíp stránky za prvé štyri sekundy, 99% návštevníkov stránku opustí. A možno je to prehnané, no pod 90% sa táto štatistika určite nedostane. Veľa mladých web dizajnérov vidí budovanie vlastnej stránky ako možnosť predviesť sa. Bohužiaľ, zostáva táto možnosť nevyužitá.
Mnohé stránky na personal branding síce môžu byť preplnené modernými prvkami web dizajnu. No v širšom svetle naberajú kontúry chaosu, ktoré len ťažko segmentujú cieľovú skupinu. V prípade návštevnosti má toto za príčinu absolútnu katastrofu. Pravidlom teda niekedy je, že menej je viac a platí to aj v prípade, že ste webový dizajnér a tvoríte si vlastnú stránku.

Chyby vo web dizajne – nič nevidím!

Nasledujúce „prikázanie” sa týka kontrastu. V skratke, kontrast je veľmi dôležitý. Na internete nájdete mnoho článkov typu: Prečo používajú web dizajnéri bledosivú farbu na bielom pozadí? Nežartujem, skúste si podobný článok vyhľadať. Kontrast vám dokáže spraviť zo stránky bombu, alebo ju dokáže bombovo položiť na samotné internetové dno. Takéto niečo už nezachráni ani skvelý obsah.
No a v neposlednom rade veľmi jednoduchá rada ako nepoložiť svoj predaj hneď na samom začiatku. Ak si myslíte, že váš blog, stránka, či landing page budú vašou jedinou stratégiou ako získať online návštevníkov, ste na omyle. Oni k vám totižto nikdy neprídu a content marketing je, bohužiaľ, len kvapkou v mori.
Napriek tomu, že celkový nádych článku znel pesimisticky, sú web dizajnéri, ktorí zvládli virtuálny biznis/branding na výbornú. Vlastne stačí byť kritický k svojej práci a nič sa nemôže pokaziť.