Creative studio
Kontakt

Špičkové nástroje pre web dizajnéra

  • 30. januára 2019
  • Martin Vasiľ - brand director

Web dizajn si rovnako ako aj fyzické remeslá vyžaduje nie len um človeka, ale aj kvalitné pomôcky.

Zatiaľ čo kreatívne myslenie formuje nápady, nástroje pre web dizajnéra pomáhajú vytvoriť dielo, ktoré neskôr vidia klienti alebo návštevníci web stránky. Vo firme máme niekoľko web dizajnérov, a teda vieme, aké sú tieto software pomôcky dôležité. Prinášame vám súhrn niekoľkých z nich.

Pattern Lab

Software Pattern Lab, vytvorený Daveom Olseon a Bradom Frostom, pracuje na princípe tzv. Atomic designu. Ide o metódu vytvárania práce, kedy sa web dizajnér snaží rozčleniť stránku na čo najmenšie časti a vo výsledku ich intuitívne a logicky pospájať. Tento nástroj pre web dizajnéra umožňuje kvalitnú prácu hlavne s UI (user-interferance) a dynamickými dátami, ktoré je možné zohľadniť pri tvorbe webu.

Affinity Designer

Podľa niektorých je, podľa niektorých bol, Affinity Designer zabijakom svetovo známeho Photoshopu. Tento nástroj si dizajnéri obľúbili hlavne kvôli tomu, že jednou z jeho funkcií je možnosť prispôsobiť obrázky bez toho, aby sa poškodili jeho vektory. Ďalšia vec, ktorá AD dostala do popredia, je zoom, ktorý predstavuje najvyššiu formu kvality. Práve preto je veľmi vhodný na detailnú prácu, hlavne v prípadoch práce s vyššie spomenutými vektormi.

Pravidlo inovácie platí všade a vždy. Sledujte trendy a vyplatí sa vám to.
Pravidlo inovácie platí všade a vždy. Sledujte trendy a vyplatí sa vám to.

Avocode

Avocode pohlcuje viaceré nástroje pre web dizajnéra. Najviac si ho však užívajú front-end developeri, nie je teda len nástrojom pre dizajn. Avocode má množstvo pluginov, ktoré dokážu napr. synchronizovať PSD – to v praxi dizajnérovi umožňuje lepšiu prácu s UI.Avocode má množstvo úžasných funkcií, je však ťažké si predstaviť, že môže úplne nahradiť developera alebo dizajnéra.

Sketch

Od roku 2009, kedy Sketch začal svoju impozantnú cestu, nadobúda tento nástroj pre web dizajnéra čoraz väčšie rozmery. Sami autori sú prekvapení rýchlosťou jeho rastu.
Sketch využíva veľmi logicky CSS, čo znamená, že sa oveľa jednoduchšie do tohto formátu konvertuje samotný dizajn. Najväčší ohlas si získala funkcia „Automatic Slicing”. Vďaka nej dokáže Sketch vytvoriť a exportovať rôzne formáty ako je PNG, JPG alebo TIFF, a to hneď v niekoľkých veľkostiach. Dizajnérovi to zároveň ušetrí množstvo manuálnej práce.

Nástroje pre web dizajnéra sú veľmi dôležitou súčasťou práce. Aj keď už máte svoje obľúbené, nezabudnite si všímať aj tie nové.
Nástroje pre web dizajnéra sú veľmi dôležitou súčasťou práce. Aj keď už máte svoje obľúbené, nezabudnite si všímať aj tie nové.

Od nás to je zatiaľ všetko

Nástrojov pre web dizajn je mnoho. Stovky z nich sú obstojné, ale len desiatky z nich vydržia veľký tlak konkurencie a požiadaviek. Vyššie spomenuté nástroje pre web dizajnéra sú výnimočne dobré. Na druhej strane je pravdepodobné, že sa viaceré nástroje na náš úzky zoznam nedostali.
Aké nástroje nám podľa vás chýbajú a vy si ich neviete vynachváliť?