Creative studio
Kontakt

Novodobý pracovný nomád – grafik freelancer

  • 2. marca 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
Grafik freelancer - Novodobý pracovný nomád - h24 STUDIO

Moderná doba dovoľuje popri práci mnohým ľuďom aj cestovať. Freelancing je nová éra nomádstva.

Keď sa povie grafik freelancer, mnoho ľudí si predstaví človeka v pyžame, s kávičkou po pravej ruke, sediaceho pred počítačom vo vlastnej obývačke. Čo tento človek robí? Je predsa v práci! Tak veru, doba počítačov, smartfónov a cloud úložísk, umožnila viacerým jedincom pracovať tak povediac z miesta. Stačí im notebook a talent, ktoré pri správnom dávkovaní vyústia v celkom slušný zárobok. My sa spoločne pozrieme objektívne na výhody a nevýhody freelancingu.
 

Čo získate ak sa stanete freelancerom

Ak sa rozhodnete stať plnohodnotným freelancerom, získate tým viacero výhod, ktoré si naozaj užijete. Prvou z nich (a zároveň tou najpopulárnejšou) je flexibilná pracovná doba. Dokonca tak flexibilná, že častokrát freelanceri „ťahajú” nočné z vlastného záujmu. Jednoducho preto, lebo môžu. Práca od ôsmej do piatej vyhovuje naozaj len málokomu, no ešte menej ľudí si môže dovoliť tak pomedzi pracovnú dobu krátkeho šlofíka.
Ďalšou výhodou je práca z akéhokoľvek miesta na svete, kde je pomerne dobré wifi. Na to, aby ste boli úspešným freelancerom, treba mať tri veci. Talent na grafický dizajn, počítač a pripojenie. Ak toto spĺňate, ašpirujete na túto zaujímavú profesiu. S freelancingom mám vlastné skúsenosti a práve tento benefit je u mňa tým najprednostnejším. Pracovať z kaviarne, či z baru pri pláži je naozaj pocit, ktorý sa nestáva často. Freelancing ho však dovoľuje.
Ďalšie výhody sú úzko späté, preto ich hodím s radosťou do jedného vreca. Ste pánom samého seba. Úprimne povedané, kto by to nechcel? Pracujete koľko chcete, kde chcete a jednoducho sa snažíte udržať si prácou taký životný štandard, ktorý vyhovuje exkluzívne vám. S tým prichádza fakt, že váš potencionálny zárobok nemá limit. Freelancing častokrát záleží na množstve práce. Ak je jej však dosť, tak zárobok môže byť niekoľkonásobne vyšší ako v akejkoľvek inej práci.

S čím bojuje každý grafik freelancer?

Freelancing má však aj svoje temné stránky. Nebudeme od nich otáčať zrak. S potencionálne vysokým príjmom prichádza fakt, že musíte naozaj zarábať viac ako v priemernom zamestnaní. Zamestnávateľ za vás totižto platí rozličné poplatky, a treba mať naozaj precíznu hodinovú/projektovú kalkuláciu, aby ste si vyčíslili, koľko treba zarobiť. Spravidla je to viac ako pri klasickom zamestnaní.
Musíte byť zodpovedný za viac ako odvedenie kvalitnej práce. Častokrát rozličné freelancingové projekty vyžadujú množstvo byrokracie, ktorú tak veľmi nenávidíme. Aj v tomto odvetví musí byť grafik freelancer vzdelaný a keď nastane pochybenie, určite to ovplyvní aj príjem.
Zároveň je tou najbolestivejšou nevýhodou veľmi nestabilný cash-flow. I keď samotný príjem môže byť veľký, je nepravdepodobné (u začínajúcich freelancerov), že bude pravidelný. Tu opäť prichádza na rad správna kalkulácia. Je nutné vedieť, ako na tom stojíte finančne, ak máte mať vôbec šancu, aby ste sa stali plnohodnotným freelancerom.

Pre koho je freelancing?

Jednoznačne pre človeka, ktorý ocení slobodu. Za cenu slobody však príde trochu rizika, nestability a občasnej neistoty. To všetko sa však oplatí, ak máte niečo, čo iní ľudia potrebujú. Ak máte pocit, že je freelancing stvorený pre vás, určite to vyskúšajte.