Creative studio
Kontakt

O čom písať na firemnom blogu?

  • 26. júla 2016
  • Martin Vasiľ - brand director

Blog, skvelá forma propagácie a osobnostného brandingu. Inšpirácia vie prísť a odíst v každej sekunde. Ako sa tomuto problému vyhnúť.

Keďže máme priame skúsenosti s viacerými blogmi, viem, že nie vždy to je jednoduché. Múza sa proste niekedy presunie k inému pisateľovi, či jednoducho nenachádzam tú správnu tému. Na internete kolujú rozličné návody ako nato. Návod je podľa mňa v tomto prípade silné slovo, no zopár tipov ako viesť svoj blog nie je nikdy na škodu. Pozrime sa nato!
 

Unikátny hlas

Prvou, základnou úlohou, ktorú si časom musí definovať každý človek značiaci sa mať kvalitný blog je vytvoriť si vlastný štýl písania. Nejde len o to používať rovnaké slová, či vetné konštrukcie, ale vytvoriť akúsi textovú a obsahovú jednotnosť na blogu. Ideálny textový štýl je opísaný veľmi jednoducho. Predstavte si, že stratíte kus papiera, na ktorý ste už napísali článok. Váš štýl je unikátny vtedy, keď váš čitateľ papier zodvihne a po prečítaní bude automaticky vedieť kto je autorom. Možno si rada z vás pomyslí, že preháňam. No v skutočnosti si takýto hlas dokázalo vytvoriť už niekoľko úspešných blogerov. Neskôr sa vašim hlasom stane publikum. Užívatelia, ktorí navštevujú váš blog a participujú na ňom.
Veľmi jednoduchým spôsobom ako také niečo urobiť je písať tak ako hovoríte. Blog je vo svojej podstate forma komunikácie. Verím, že žiadny iný človek okrem mňa nekomunikuje rovnakým spôsobom. Preto je pre mňa najjednoduchšie písať tak, ako hovorím. V okamihu keby som začal kopírovať štýl iného človeka by môj štýl stratil čaro. Kopírovanie je taktiež zdĺhavé a časovo náročné. Na druhej strane cibrenie vlastného štýlu je zábava a zadosťučinenie!
 

Update!

Vo svete sa denne deje nespočetné množstvo udalostí, ktoré sú niekoľkonásobne viac spísané do článkov, reportáží či rozličných iných informačných kanálov. Tie najúspešnejšie blogy majú vždy jednu vec spoločnú. V čase svojej najväčšej popularity boli v železnej pravidelnosti aktualizované. Väčšina blogov je zamerané na istú tému, či skupinu tém. V takom prípade je nutné sa obklopiť na internete správami a informáciami výlučne z daného priemyslu. Takýmto spôsobom blogerovi nikdy nič neunikne a zároveň nebude mať nikdy núdzu o články. Sám tom to takto urobil a pri 5 minútovej návšteve Facebooku mám hneď 2 námety na článok. Stačí byť rozumný a kreatívny pri vyberaní zdrojov informácií a aktualizovanie vášho blogu bude jednoduché!
Existujú blogy, kde spolu v symbióze spolunažíva viac co-bloggerov. Ak nie ste majetnícky a zároveň nenávidíte stres, či sa jednoducho blogu nechcete toľko venovať, pozvite kamaráta aby prispieval na váš blog!
 

Dajte všetkým priestor

O pár riadkov vyššie som spomenul základnú vlastnosť blogu. Konverzácia. Blog nefunguje len ako nástroj na vyjadrenie svojich myšlienok a názorov, ale aj otvorenie priestoru pre dialóg s návštevníkmi. Netreba zabúdať, že práve samotná návštevnosť je hnacím motorom popularity blogu. Teda v prípade, že bloger nedá priestor svojmu publiku sa k téme vyjadriť a vytvoriť konverzáciu, popularita prudko klesá ruka v ruke s návštevnosťou.
Osobne by som povedal, že bloger by sa sám mal snažiť takúto konverzáciu začať a podporovať ju, v čo najväčšej miere. Na druhej strane treba očakávať aj negatívne komentáre. S niečím takým sa jednoducho treba zmieriť a za každých okolností treba mať vždy očko na komentároch. Nechcete aby sa vám to vymklo z rúk. Bloger je vo svojej pozícií rozhodcom a vo svojej podstate by mal byť k svojmu publiku férový.
 

Blog je život

Blog je úžasným spôsobom na seba prezentáciu, proaktivitu ale je aj skvelým nástrojom na disciplínu. Ak máte niečo, čo vás zaujíma a radi sa stým podelíte, spravte si blog. Ak si chcete vyplniť voľný čas a radi píšete, či fotíte, spravte si blog. Ľutovať to určite nebudete.