Creative studio
Kontakt

Affiliate marketing a sprievodca online reklamou

  • 4. apríla 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
Affiliate marketing

Online reklama je tým najefektívnejším spôsobom ako si získať v modernom svete zákazníkov. Viete z nej vyťažiť maximum?

Internet je mocným marketingovým nástrojom. To každý pokrokovo mysliaci podnikavec už dávno vie. Tento článok je pre tých, ktorí nemajú v obdobných online reklamách jasno a chceli by. Pre tých, ktorí sú vo fáze marketovania svojej firmy, ale nevedia, kde a ako začať. Spoločne sa pozrieme na nástroje ako affiliate marketing a podobne.

Pay-Per-Click Reklama

Takzvaná PPC reklama, či Pay-Per-Click, funguje tak, že za každé kliknutie, ktorým reklama presmeruje užívateľa na vašu stránku, si zaplatíte. Najznámejšou platformou pre PPC je bezkonkurenčne Google AdWords.
Stačí si zistiť vyhľadávacie návyky vašej cieľovej skupiny, vybrať si kľúčové slová, cez ktoré vás potenciálni klienti môžu „vygoogliť” a ide sa na to. Tento spôsob patrí medzi tie najjednoduchšie, no ceny sa môžu líšiť. Odporúča sa hlavne firmám, ktoré nemajú akékoľvek internetové povedomie, no zároveň si môžu dovoliť zopár stoviek investovať do digitálneho marketingu.

Bannery

Málokto to vie, no bannery vo forme online reklamy sú staršie než SEM, či search engine marketing, založený na vyhľadávaní pomocou kľúčových slov. Bannery fungujú veľmi jednoducho. Umiestnia sa na webstránke, zväčša ide o banner s chytľavým nápisom, či obrázkom, ktorá užívateľov presmeruje na vašu stránku. V dnešnej dobe už moderné a profitabilné biznisy nevolia bannery ako prvotnú formu online marketingu. Užívatelia totižto prestali bannery vnímať a len pre malé percento ľudí ostali relevantnými.

Sociálne médiá

Vysoko pravdepodobne tými najatraktívnejšími alternatívami pre firmy sú práve sociálne médiá. Nie je jednoduché a občas ani lacné (hlavne na LinkedIn-e) vytvoriť pútavú reklamu, no na druhej strane je jednoduché, dostať sa ku svojej cieľovej skupine. Filtrovať sa dá medzi rozličnými kritériami a čo je absolútnou výhodou inzercie, napr. na Facebook-u, je cenová optimalizácia. To znamená, že ceny nemusia byť fixné, no odvíjajú sa od rozličných faktorov.

Affiliate Marketing

Affiliate marketing
Affiliate marketing spočíva v tom, že firma platí predajnú províziu svojmu „affiliatovi”, ktorý sa stará, takpovediac, o všetko.
Šíri osvetu o produkte, či službe, pomocou článkov, blogov a videí. Môže rozbehnúť vlastnú PPC kampaň a pri každom predanom produkte/službe je mu vyplatená provízia.
Individuálnym nedostatkom je marketovanie samotného affiliate programu firmy a hľadanie možných partnerov. Inak je Affiliate marketing veľmi zaujímavým spôsobom online reklamy z hľadiska firmy.
Štyri spomenuté skupiny online reklamy patria medzi tie najzákladnejšie stavebné piliere. Pokiaľ chcete vstúpiť do vôd online marketingu, tieto štyri alternatívy vedia definiovať úspech vášho biznisu. Pred tým, než sa do toho pustíte, treba však mať zodpovedané viaceré otázky typu: „Kto je môj zákazník?” alebo „Koľko som ochotný investovať?”
Následne vás už nič nedrží a môžete okamžite budovať svoju online marketingovú platformu. Máte aj vy takúto platformu vybudovanú?