Creative studio
Kontakt

Čo je to optimalizácia konverzií a v čom pomôže web stránke?

  • 26. júna 2018
  • Martin Vasiľ - brand director
optimalizácia konverzií

Optimalizácia konverzií, tento pojem počul snáď každý skúsenejší online marketér alebo web dizajnér. Znie to možno trochu odborne, ale nič ťažké to nie je. Práve naopak, optimalizácia je v mnohých prípadoch jednoduchá, no môže výrazne zmeniť zisky, alebo znásobiť počet nových zákazníkov, či návštevníkov web stránky.

Najprv si však odpovieme na základnú otázku.

Čo je to optimalizácia konverzií?

Aj keď na internete nájdete stovky definícií optimalizácie, všetky hovoria to isté. Keď optimalizujete, tak sa, laicky povedané, snažíte vylepšiť, upraviť, alebo urobiť zmeny, ktoré vedú k lepším výsledkom. To je však dosť široký pojem.
Ak optimalizujete konverzie, snažíte sa urobiť také zmeny, ktoré budú viesť k zvýšenému CR – conversion rate, teda konverzného pomeru.
Konverzia pritom nemusí byť vždy nákup. Môže to byť návšteva web stránky, stiahnutie e-booku, alebo registrácia na landing page.
Teraz už viete, čo to optimalizácia konverzií je, čo ďalej?
Bez optimalizácie konverzií, alebo konverzného pomeru, nechávate na stole ležať množstvo peňazí.
Bez optimalizácie konverzií, alebo konverzného pomeru, nechávate na stole ležať množstvo peňazí.

Prečo musíte optimalizácii venovať pozornosť?

V praxi je optimalizácia snáď jedným z najdôležitejších prvkov, ktoré sú potrebné k dobrým výsledkom. Predstavte si, že vytvoríte web stránku, alebo reklamu, a tým vaša práca končí. Boli by ste spokojní? Nehrýzlo by vás svedomie, keby vám kamarát z konkurenčnej firmy oznámil, že na základe chovania zákazníkov na web stránke jednoducho zmenili rozmiestnenie a zrazu majú o 5 % viac registrácií? Optimalizácia začína zberom dát. Či už idete optimalizovať konverzie v PPC reklame, alebo na web stránke, potrebujete isté vstupné dáta, na základe ktorých chcete optimalizovať.
Optimalizovať môžete pomaly, ale keď to urobíte správne, konverzie vám budú rásť ako z vody.
Optimalizovať môžete pomaly, ale keď to urobíte správne, konverzie vám budú rásť ako z vody.
Väčšina firiem optimalizuje web stránku, keď zistí, že z jednej z podstránok návštevníci húfne odchádzajú, alebo že sa návštevníci na ceste ku konverzii stratia, nevedia ako ďalej a radšej web opustia.
Toto už je dostatočné množstvo informácií o správaní zákazníka na to, aby firma mohla na web stránke urobiť zmeny, ktoré pomôžu k lepšej miere konverzií.

Aké zmeny vedú k lepšej optimalizácii konverzií?

Optimalizácia konverzií a konkrétne optimalizačné zmeny sa týkajú danej web stránky individuálne.
Vo všeobecnosti však platí, že lepšie výsledky sa týkajú týchto faktorov.

  1. Široké tematické zameranie – keď návštevníci ťažko hľadajú to, kvôli čomu na vašu web stránku prišli, častokrát to vzdajú na polceste.
  2. Conversion copywriting – 99 % webov s vysokými konverziami spolupracujú s copywritermi, ktorí sa špecializujú na konverzie. Využívajú pritom rôzne psychologické techniky, ktoré napomôžu konverznému pomeru.
  3. Atraktívny vizuál – ľudia na internete sú veľmi vizuálni. Ak web stránke chýba nápad, pravdepodobne jej budú chýbať aj návštevníci, resp. konverzie potrebné na prežitie.
  4. Testovanie a meranie – bez toho to jednoducho nepôjde. A/B testovanie je mladším bratom optimalizácie a meranie je hlavou rodiny.

Teraz už máte odrazový mostík, ktorý vám pomôže začať optimalizovať. Najprv si otvorte všetky analytické nástroje, pozrite sa, kde nachádzate chyby, vytvorte si akčný plán a začnite optimalizovať.
Ako sme vám spomínali v úvode – nie je to vôbec náročné.