Optimalizácia WordPress stránky pre vyhľadávače.
WordPress stránka je kľúčová, pokiaľ sa jedná o online prítomnosť firmy. Optimalizácie je nevyhnutná, no nie vždy ide o jednoduchý.
WordPress, to magické slovo, ktoré je tak často spájané s väčším obnosom práce ako by sa pôvodne zdalo. Kľúčové slová sú v tomto prípade optimalizácia WordPress stránky. Práce na WordPress-e je skoro vždy ako na kostole (tentokrát som do svojej slovnej zásoby naozaj siahol hlboko), no našťastie internetom koluje hneď niekoľko tipov ako na to. Aby ste nemuseli bezhlavo prehliadať, tie najužitočnejšie rady nájdete v tomto článku.
Optimalizácia WordPress stránky
Hneď na samom začiatku si pripomenieme niečo, čo sa stalo modlou nášho blogu. Na rýchlosti záleží. Faktom zostáva, že 80-90% nahrávacieho času stránky je nahrávanie obsahu, akým sú obrázky. Preto je, pravdepodobne, najzákladnejším odporúčaním servírovať návštevníkom skôr statický obsah, ktorý práve proces nahrávania urýchluje. Vo svete superrýchleho internetu hrá každá sekundu rolu, a preto je dobré si dať pozor na nahrávací čas stránky.
Ďalším postrehom je optimalizovanie WordPress databázy. Nástrojov na optimalizovanie databázy je viacero, spomeniem Yoast Optimize DB a WP DB Manager. Ide o dva, ktoré sú odporúčané väčšinou používateľov, ale ako som už spomínal, nástrojov je viac. Ak si stiahnete podobný optimalizačný plugin, majte na pamäti, že tento plugin sa stará aj o optimalizáciu seba samotného. Teda nie je nutné to akýmkoľvek spôsobom ďalej riešiť.
To nie je všetko
Kľučovým nástrojom v celkovej optimalizácií je však Caching. Jeho dôležitosť spočíva prevažne v optimalizácií stránok s väčšou návštevnosťou. Ako v prípade optimalizácie WordPress databázy, aj pre Caching existuje hneď niekoľko pluginov. Tieto pluginy vytvoria .html súbory pre každý post a stránku, čím vo všeobecnosti uľahčujú fungovanie. Alebo môžete kontáktovať nás a uľahčíte si prácu úplne.
WP SuperCache a Hyper Cache patria medzi najpoužívanejšie pluginy, no je to na vás, ktoré si obľúbite najviac.
V neposlednom rade je skvelým odporúčaním zmenšovanie a kombinovanie JS a CSS súborov. Zmenšovaním týchto súborov sa zrýchli načítavanie stránky a samotná veľkosť stránky. Tým pádom vyhráva každý. Kombináciou týchto dvoch súborov sa zase zníči počet HTTP požiadaviek na vašu stránku. Ide teda opäť o niečo, čo určite každý ocení. V tomto prípade vám pomôžu nástroje ako Closure Compiler alebo Minify CSS.
Toto bolo zopár jednoduchých tipov „ako na to”. Veríme, že sa vám zídu a využijete ich v praxi. Pokiaľ máte zaužívané iné postupy, poteší nás, ak sa s nami o ne podelíte v komentároch.