Creative studio
Kontakt

Flat Design – počuli ste už o tomto grafickom štýle?

  • 18. júla 2016
  • Martin Vasiľ - brand director

Flat design je špecifickou formou webového dizajnu. Ide o veľmi minimalistickú a jednoduchú alternatívu, na ktorú stačí um a cit.

V minulosti sa dizajnéri snažili ohúriť svoje publikum rozličným trendovými novinkami. Rozličné ilustrácie, či animácie neboli na webových stránkach výnimkou. Občas sa zdalo, že na internete vznikajú akési preteky o to, kto vytvorí tú najexotickejšiu stránku. Nepochybne je na svete mnoho šikovných a talentovaných dizajnérov, no aj tí najlepší sa jednoducho musia podriadiť trendom. Ako čas plynul a trendy sa striedali, prišla zmena vo forme prechodu k realistickejšiemu web dizajnu. To dalo priestor pre Flat Design.

Flat Design a jeho predchodca

Pred tým, než sa spoločne ponoríme do Flat Design-u, pozrime sa spolu na zástupcu, ktorý dal vzniku Flat Design-u taktiež myšlienku. Skeumorphism Design sa vyznačuje tým, že okamžite po otvorení aplikácie intuitívne dáva na povedomie zmysel a myšlienku používania danej aplikácie. Jadrom Skeumorphism dizajn je taktiež pocit lesku a ladnosti na každom kroku s vedomím, že je pevne zakorenený v mysliach používateľov a dizajnérov samotných. Silnou stránkou tohto dizajn je hlavne pocit luxusu. Namiesto jednoduchosti ponúka Skeumorphism Design pocit lesku a aj preto si veľmi rýchlo získa vašu obľubu. Sú to však základy stanovené Skeumorphism Design, z ktorých jednoducho ťaží Flat Design, no s inými charakteristickými vlastnosťami.
Skeuomorphism-vs-flatdesign

Jednoduchosť, ladnosť, intuitívnosť

Flat Design by sa dal chápať ako antihrdina všetkých komplikovaných techník, ktoré z webových stránok robia cirkus (napríklad spomínané animácie a ilustrácie vo všetkých možných a nemožných formách). Flat Design podporuje skôr jednoduchosť, ladnosť a intuitivitu. Zároveň sa prikláňa k jednoduchej klasike a prevláda hlavne faktor estetiky. Ide o web dizajn, ktorý tu je aktuálne už dlhšiu dobu, no tým, že dáva do popredia užívateľa a jeho komfort, našiel si stálu základňu fanúšikov.
Tento dizajn si našiel fanúšikov v širokej verejnosti, hlavne vďaka Apple a ich iOS, kde zožal Flat Design u niektorých užívateľov naozaj veľký úspech. Na rozpamätanie aavám prikladám aj obrázok. Určite ste sa s týmto menu už niekedy stretli. Je to aj práve vďaka tomuto už legendárnemu zariadeniu a dizajnu, že sa Flat Design stal tak obľúbeným. K tomuto faktu aj prispieva výberná zmes Flat Design-u a minimalistického prístupu k dizajnu samotného smartfónu od firmy Apple.
flat dizajn
Flat design iOS
Po zhliadnutí obrázku už asi viete, akými konkrétnymi vlastnosťami Flat Design vyniká. Jeho primárnou misiou je jednoduchá orientácia a používanie. Zároveň je cítiť snahu o čistotu, otvorenosť, jasné farby a čisté hrany.

Ilustrácie a animácie

Netreba zabudnúť aj na dvojdimenzionálne ilustrácie. Vo Flat Design-e prevládajú dátovo menšie súbory a celková podpora kriviek. Svoje miesto si našli aj SVG animácie, ktoré nielenže vyzerajú pekne, ale aj perfektne dotávarajú celkovú atmosféru daného dizajnu. Ďalšou snahou Flat Design-u je taktiež jasné rozlíšenie medzi hmatateľnými prvkami reality v rozhraní a technológiami.
SVG animacia
Ukážka SVG animácie

V jednoduchosti je…nuda?!

Osobne si Flat Design môžem pochvaľovať. Ale ja som len jeden z mnohých. Mali by sa však dizajnéri pracujúci s týmto dizajnom obávať, že bude jednoducho pre používateľov nudný? Nemyslím si. Každý človek, ktorý hľadá funkcionalitu si tento druh dizajnu hneď obľúbi. Každá nepotrebná „čačka” znamená pre Flat Design automatické odstránenie. Všetko, čo nezlepšuje užívateľov zážitok z používania, je jednoducho zbytočné. To však neznamená, že nemôže ulahodiť tiež vášmu oku. Sú to práve jasné farby a ostré hrany, ktoré zariadia, aby ste obdivovali prácu dizajnéra zakaždým, keď otvoríte novú stránku.
flat design
Flat ikony na stránku profinancie.sk