Creative studio
Kontakt

Kde má svoje miesto podpora predaja?

  • 9. augusta 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
Podpora predaja, aké má miesto v marketingu? - h24 STUDIO s.r.o.

Podpora predaja je jedným z často zanedbaných prvkov, na ktoré zabúdajú nie len podnikatelia začiatočníci, ale aj skúsení podnikatelia. Schopnosť vyrobiť a následne úspešne predávať výrobok, či službu, dokážu dramaticky odlíšiť úspešnú firmu od tej neúspešnej.

V čom tkvie podpora predaja, aké môže mať formy a prečo je podľa nás tak dôležitá?

Je podpora predaja marketing?

Odpoveď je, áno aj nie. Veľa ľudí len ťažko odlišuje podporu predaja od marketingu. Tieto dva nástroje majú síce rovnaký cieľ, no ich prístup je rozdielny. Podpora predávania produktov, na rozdiel od reklamy, nie je založená na emóciách. Marketing sa za každých okolností snaží zaujať vizuálne chute zákazníkov, naopak podpora vsádza na praktickosť a funkčnosť.

Podpora predaja má desiatky zaujímavých foriem. Nie všetky však majú zmysel pre každé odvetvie.
Podpora predaja má desiatky zaujímavých foriem. Nie všetky však majú zmysel pre každé odvetvie.

Jednoducho povedané môžeme podporu predaja chápať, ako nástroj na zvýšenie predaja. Samotná podpora je špecifická tým, že so sebou vždy prináša špecifickú ponuku, ktorá nie je súčasťou bežného procesu predaja.
Podpora predaja môže mať viac úrovní, no zväčša sa rozdeľuje na dva druhy:

  1. Zákaznícka – podpora predaja v maloobchode.
  2. Distribučná – obchodná podpora zameraná na predajcov.

Ako spoznáte podporu predaja?

Najčastejšie formy podpory produktov a služieb na Slovensku sú kupóny, vzorky, odmeny, prémie, dary, výmenné akcie, skúšanie výrobkov zadarmo, alebo napríklad garancia vrátenia peňazí.
Stimulácia predaja vďaka moderným technológiám nekončí len tam. Online podpora výrazne mení prístup firiem k svojim produktom a vďaka internetu je dostupná každému.
Najlepšie je viditeľná podpora predaja v automobilovom priemysle. Testovacia jazda je nestarnúca klasika a náramne sa podobná napríklad ochutnaniu vzorky v reštaurácii, alebo v obchodnom centre. Počas „testovačky” má zákazník možnosť získať priamy kontakt s autom a takéto emócie majú veľmi silný argumentačný zmysel. To znamená, že po priamej skúsenosti s produktom je rozhodovanie o nákupe oveľa jednoduchšie.
Častokrát je podpora predaja beh na dlhšie trate a musí sa kombinovať s marketingom. Aj tu platí staré známe reklamné pravidlo, že si treba najprv otestovať, čo funguje pre vašu firmu a získať cenné informácie.
Len tak zistíte, či má pre vás podpora predávanie produktov zmysel a tiež v akej forme.