Creative studio
Kontakt

Kedy pracovať zadarmo? (Toto nie je vtip!)

  • 10. apríla 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
Tvorba loga zdarma

Práca zadarmo dokáže byť častokrát výnosnejšou ako tá za peniaze. Treba len vedieť kedy a ako aplikovať túto formu.

Nie, naozaj. Nesnažíme sa vystreliť si z vás . Práca zadarmo, hlavne v začiatkoch, dokáže priniesť mnoho výhod, hlavne do budúcna. Našťastie sa na trhu vždy nájdu správni ľudia, ktorí ešte stále vedia oceniť láskavosť. Jeden známy americký podnikateľ, Gary Vaynerchuk, rád hovorieva, že práve práca zadarmo vytvára vo vzťahu istú páku, ktorá môže byť neskôr použitá, a tým pádom sa táto láskavosť opätuje.
Zároveň je faktom, že väčšina úspešných startupov začína s freemium modelom. Ide o typ aplikácie, kde máte všetko zadarmo, no aby ste odstránili reklamy, či iné drobné nechcené funkcie, musíte si zaplatiť. Robia to tak preto, pretože si tak budujú stály vzťah s klientom. Ide o veľmi premyslený proces. Je toho ale viac, čo vám vie dať práca zadarmo.

Zadarmo? Nebláznite!

Ja sám, ako voľnočasový freelancer, som zistil, akú moc má robiť niečo zadarmo. Mnoho práce som v úplných začiatkoch robil zadarmo, a to preto, lebo som chcel načerpať skúsenosti. Práca zadarmo, to je častokrát aj stáž, kde okrem skúseností nič nezískate. Tieto skúsenosti sa však dajú neskutočným spôsobom zúročiť a návratnosť môže byť niekoľkonásobne vyššia. Ešte stále robím rád ukážkové zákazky pre klientov zadarmo. Ide o znak kredibility a profesionality.

Výmena hodnôt

Ak sa raz rozhodnete, že implementujete stratégiu práce zadarmo aspoň na prvotnú zákazku, musíte si jasne stanoviť výmenu hodnôt. Práca zadarmo neznamená, že okamžite dostanete protihodnotu. Znamená to však, že v danom vzťahu budete mať páku. A keď to budete potrebovať, zatiahnete ňou.
Veľa freelancerov sa na túto tému vyjadrilo spôsobom, ktorý vykresluje ako veľmi im napomohla vedomosť o množstve práce, ktorú môžu spraviť zadarmo. Ak teda viete, že pracovať zadarmo môžete len 2 hodiny mesačne, skúste sa do toho pustiť. Práca zadarmo totižto buduje s klientom vzťah. Vzťah je veľmi dôležitý, keďže znamená, že klient sa k vám bude opakovane vracať s úžasnou protihodnotou.

Zadarmo v rámci rastu

Tak ako som spomínal v otázkach skúseností, tak aj v otázkach firemného, či osobného rastu môže byť „zadarmo” úžasným prínosom.
Mnoho startupov robí „demo” či „walkthrough” svojím produktom zadarmo. Nepýtajú si nič, pričom investujú svoj čas. Prečo? Pretože vedia, že hľadia do budúcna. Investovať zopár hodín vášho času s neistým zárobkom, môže jednoducho vyústiť neskôr do veľkého klienta.
Osveta a rast sú brat a sestra, ktoré poháňa práca zadarmo. Chcete dať o sebe vedieť? Urobte zadarmo trial. Chcete, aby vaša firma rástla, no nemáte dostatok klientov? Ponúknite svoju prvotnú prácu zadarmo a na jej základe nechajte klienta sa rozhodnúť. Uvidíte, čo sa stane!