Creative studio
Kontakt

Prečo sa zaujímať o performance marketing a ako je využitý vo svete?

  • 10. septembra 2019
  • Martin Vasiľ - brand director

O performance marketingu sme sa už v minulosti bavili. Respektíve, sme o ňom napísali. Vyzerá to však tak, že len málo ľudí berie túto formu marketingu vážne. Ako to vieme? O SEO, content marketingu či video marketingu sa píše a rozpráva naozaj veľa. Avšak performance marketing býva viacerými ľuďmi prehliadaný. My si dnes spoločne povieme, prečo ľudia, ktorí mu nevenujú pozornosť, prichádzajú o veľa.

Performance marketing v číslach

Pozrime sa spoločne o čo prichádzate, keď sa nevenujete performance marketingu. Nasledujúce čísla boli nedávno publikované stránkou mycustomer.com a ide o jeden z najväčších prieskumov v rámci performance marketingu.
V širšom obraze dosahuje tento typ marketingu naozaj pekné čísla. Príkladom môže byť napríklad 17% ročný nárast v rámci performance marketingu. Zaujímavejším číslom je však ročná investícia. Tá aktuálne dosahuje vyše 4, 5 miliardy.
Zo všetkých firiem, ktoré sa venujú performance marketingu, až 77% zvyšuje svoje investície. Zvyšných 23% svoje investície buď znížilo, alebo stabilizovalo. Do budúceho roka je tu predpoklad, ktorý však treba brať s rezervou. V roku 2017 až 71% dodatočne zvýši svoje investície.
Otázka je, koľko firmy priemerne investujú do performance marketingu? Priemerne sa bavíme o čiastkach medzi 46,000 USD až 150 000 USD mesačne. To naozaj nie je najmenej a dodatočné investície poukazujú na skvelú návratnosť.

Prečo firmy nerobia performance marketing?

Tieto body sa môžu týkať práve vás a vybrali sme ich za účelom motivovať vás práve k používaniu performance marketingu. Takže, aké sú dôvody, ktoré držia firmy od tohto marketingu?

  • Neistá návratnosť – náš argument spočíva práve v jednoduchom experimentovaní. V dnešnej dobe nie je ťažké urobiť marketingový experiment s malým rozpočtom.
  • Malý rozpočet – tento fakt vyznie celkom rozumne, ak ide o malú, respektíve, lokálnu firmu. Neveríme však, že si performance marketing nemôže dovoliť oveľa viac firiem ako dnes. A keď sa tieto firmy raz nahrnú do performance marketingu, ceny rapídne porastú.
  • Firemná byrokracia – s týmto, bohužiaľ, my nič neurobíme. Záleží na firemnom vedení, aby sa s týmto problémom vysporiadala. Vyzerá to však tak, že sa tento problém oplatí riešiť.
  • Náklady – v tomto prípade sa opätovne vraciame k malým a lokálnym firmám, ktoré si to nemôžu dovoliť. To je, samozrejme, pochopiteľné. Stredné a väčšie firmy, by však v každom prípade mohli alokovať nejakú čiastku do performance marketingu.
  • Skillset – na tróne dôvodov prečo firma nevyužíva performance marketing sú práve vlastnosti a skúsenosti. Značné percento firiem jednoducho nemá dostatok skúseností. Ak ale firma nie je ochotná spraviť prvotný experiment, kampaň či investíciu, tento dôvod tu bude vždy.

Koniec koncov platí, že je nutné urobiť prvý krok, ktorý vám napovie, či je performance marketing pre vás. My si myslíme, že tento krok sa určite oplatí urobiť. Čo na to poviete vy?