Creative studio
Kontakt

Mágia, ktorá stojí za Matte Paintingom

  • 13. marca 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
Matte Painting

Matte painting patrí do obľúbenej rodinky grafického dizajnu. Disponuje mnohými unikátnymi vlastnosťami, ktoré vedia potešiť.

Digitálny matte painting je samostatné odvetvie so svojim individuálny prínosom a kreativitou. Dokáže vytvoriť z klasickej digitálnej fotky úplne nový, predtým nevídaný, zážitok. Spoločne nazrieme do toho, čo dokáže taký matte paiting vytvoriť a čo vlastne znamená.
 

Mágia menom Matte Painting

Aj vám sa už určite stalo, že ste blúdili po sociálnych sieťach či webe a narazili ste na fotky, ktoré vám jednoducho vyrazili dych. Takéto krásne scenéria nadobúdajú dar života práve pomocou matte painting-u. Digitálna éra tohto fenoménu začala s programom menom Adobe Photoshop, ktorý jednoducho povedané, zmenil všetko od základov. Hodiny tvrdej práce na filmoch so špecializovanými kamerami zrazu dokázal zvládnuť software, ktorý si mohol dovoliť každý. Najjednoduchšie výtvory pomocou matte painting-u sa nazývaju „locked-off shots”. Vznikajú vtedy keď je kamera statická. Takýto druh matte painting-u je v dnešnej dobe naozaj jednoduché vytvoriť. Photoshop je však neodmysliteľnou súčasťou.

Správna veľkosť je dôležitá

Odrazovým mostíkom je prípade matte painting-u správna veľkosť. Rozlíšenie nehrá takú dôležitú úlohu ako zvyčajne, treba sa zamerať na výšku a šírku v pixeloch. Veľkosť dimenzií vašeho výtvoru záleží od ich finálneho použítie. Napríklad ideálna výška a šírka pre DVD je 720 x 480 pixelov. Pri HD je to 1920 x 1080 pixelov, pričom spomenime napríklad 2K filmy veľkosti 2048 x 1080.
Mnohé filmové štúdiá si vyhradzujú práva na rozlíšenie, v ktorom tvoria. Takže veľkosť obrazu je plne ovplyvená médiom, na ktorom sa bude nachádzať. Viacero odborníkov sa zhodlo, že radi pracujú so 150 až 200 percentným zväčšením pôvodného výtvoru. V neskorších štádiách úprav sa pri minimalizovaní výtvoru predíde rozličným menším chybičkám, no počas samotného procesu majú dizajnéri väčší prístp k detailom.

Camera Mapping

S napredovaním technológií sa dopredu posunul aj matte painting-u. Už ďalej nemusí byť obmedzovaný na statickú kameru. Vďaka 3D animácií sa môže vytvoriť geometria okolia danej scenérie tak, aby splynuli. Výtvor teda vo finále už viac nie je 2D, ale je dimenzionálne hlbší. Kamera je zvyčajne limitovaná v otázkach natáčanie diania zo všetkých strán a preto sa občas nazýva aj 2.5D. Modernejší camera mapping môže obsiahnuť všetky povrchy, no v tom prípade sa stáva z matte painting-u čistokrvné 3D okolie.

Je toho viac!

O matte painting-u vychádza denno denne mnoho zaujímavých článkov, návodov tipov a postrehov. Práca nie je vždy jednoduchá a vyžaduje si cit pre detail. Tento článok bol len veľmi jednoduchá prezentácia toho, čo matte painting zvládne. Jeho možnosti sú však oveľa širšie napríklad v oblasti 3D animácie, či tvarovania. Tento nástroj určite stojí za to sledovať, pretože možnosti sú naozaj neobmedzené.