Creative studio
Kontakt

Registrácia do katalógov. Tajná zbraň, alebo marketingový dinosaurus?

  • 11. augusta 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
Registrácia do katalógov. Tajná zbraň, alebo marketingový dinosaurus?

Píše sa rok 2011 a a registrácia do katalógov patrí medzi základné SEO praktiky, konkrétne linkbuilding. Katalógy v tej dobe tvoria prvé kroky, ktoré treba podniknúť v smere k lepším pozíciám.

Prichádza však koniec roka a Google začína katalógy potláčať svojim update-om s názvom Panda. Nekvalitný, alebo duplicitný obsah dostáva tvrdú ranu.
Ocitáme sa v roku 2012 a Google nepoľavuje. Práve naopak. Vydáva update Penguin, ktorý sa zameriava na tzv. black hat techniky (zakázané techniky) a katalógy sa ocitajú na konci potravinového reťazca. Inak povedané, Google si ich dal na raňajky.

Registrácia do katalógov má 2 skryté problémy

Prvým dôvodom, pre ktorý by ste si registráciu do katalógov mali dobre rozmyslieť je všeobecne nízka kvalita web stránok, na ktoré odkazujú. Ak aj máte krásny web, no ocitnete sa v oceáne webov s nulovým PageRankom, určite vám to nepomôže.
V istom okamihu to zašlo tak ďaleko, že si radšej prefíkaní majitelia katalógov vypýtali poplatok za odstránenie web stránky z katalógu a nie za jej zapísanie. Celkom drzosť, nie?
Druhým dôvodom, prečo nie sú katalógy samozrejmou voľbou sú tzv. anchor texty. V praxi to znamená, že ak vám v krátkom časovom úseku pribudne príliš veľa odkazov z istého slova, Google to vyhodnotí, ako podozrivú aktivitu.

Registrácia do katalógov je dvojsečná zbraň. Ak ju nezanedbáte, ešte stále vám môže poslúžiť.
Registrácia do katalógov je dvojsečná zbraň. Ak ju nezanedbáte, ešte stále vám môže poslúžiť.

Mali by ste sa vyhýbať všetkým katalógom?

To určite nie. Ešte aj dnes existujú u nás katalógy, ktoré môžu mať pre vás zmysel. Zoznam, alebo Centrum si dlhé roky budujú svoju databázu a nie sú len garážou, kde si spätný odkaz odparkujete a necháte ho zapadať prachom.
Inou možnosťou sú špecializované katalógy, ktoré si však vyžadujú rešeršovanie. Ak strávite zopár hodín nad prehľadávaním katalógov, určite si spravíte jasný obraz o tom, či sa registrácia do katalógov v danom priemysle oplatí, alebo nie.
Aj v prípade katalógov platí, že by ste mali pokukovať po kvalite, nie po kvantite. Kvalitný odkaz znamená nových návštevníkov. Odkaz z hromadnej registrácie síce nemusí okamžite priniesť škody, ale taktiež vám nikto nezaručí, že vášmu webu neublíži.
A taká je realita registrácie do katalógov.