Creative studio
Kontakt

Reklama na Youtube podstúpila zmenu!

  • 13. októbra 2016
  • Martin Vasiľ - brand director
reklama na youtube

Nevieme, či ste to zastihli taktiež, ale reklama na Youtube a samotní youtuberi zažívajú krušné chvíle. Youtube totižto prišiel s obrovskou, kontroverznou zmenou v monetarizácii reklamy, ktorá bude mať obrovský dopad na ten najdôležitejší faktor youtuberov. Peňaženku.

Reklama na Youtube – oheň na streche?

Je situácia naozaj taká zlá? Veľa youtuberov sa k situácií ešte nevyjadrilo. No ešte viac tento krok zamietlo. V prípade niektorých youtuberov sa dá povedať, že oheň pomaly na strechu stúpa. U iných už je dom úplne v plameňoch. Čo však naštartovalo túto katastrofu? Prekvapivo, obsah videí! A hlavne, vulgarizmy, ktorým sa veľa videí (youtuberov) nevyhýba.

Nie je žiadnym prekvapením, že denne sa pridá na Youtube veľa videí, ktoré sú absolútne bez hodnoty a bez zmyslu. Youtube chce takto zamedziť zárobkovej činnosti práve tým ľuďom, ktorí jednoducho nič neprinášajú.

O čo teda ide?

Ako už bolo spomenuté, veľa youtuberov si neodpustí vo videách nadávky a Youtube na to zareagoval algoritmom, ktorý filtruje videá a určuje, či bude dané video zarábať na reklamách.

V momente na tento algoritmus reagovali youtuberi, ktorí boli postihnutí týmto rozhodnutím, len aby zistili, že sa meniť nič nebude. Situácia v prípade tých najobľúbenejších youtuberov, hlavne z Ameriky, je taká, že veľmi reálne prestanú úplne zarábať na Youtube. Teda pokiaľ nezmenia slovník.

Youtuberi však argumentujú, že nemôžu takéto rozhodnutie nechať na jednoduchom algoritme. Ide predsa len o rozhodnutie, ktoré ich úplne odsekne od akýchkoľvek príjmov.

Casey Neistat, hviezda Youtube a veľký zástanca tejto platformy, sa však tiež našiel v patovej situácií. Jeho obsah algoritmus, pravdepodobne, nepostihne, no Casey tvrdí, že Youtube ide proti sebe a ničí tak vlastnú komunitu. Na druhej strane však chápe, že reklama na Youtube musí filtrovať videá, inak by nastal úplný chaos.

Bez akýchkoľvek pochýb ide o situáciu, ktorá bude mať dohru. Bude Youtube nútený svoju politiku zmeniť? Alebo práve naopak, platforma donúti zmeniť svoje hviezdy a hlavne jazyk, ktorým sa prezentujú?

O tom sa presvedčíme práve v najbližších dňoch.